Całkowity koniec gotówki? Nowe przepisy!

Nowe przepisy sprzyjają całkowitemu wycofaniu się z płatności gotówkowej. Wprowadzono limity zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Czy już niedługo będziemy płacili tylko przelewami, kartą i systemami płatności takimi, jak BLIK?

Fot. Shutterstock

Nowy limit płatności gotówkowych. Gotówka zniknie całkowicie?

Nowy limit płatności za pomocą gotówki między przedsiębiorcami ma wynosić 8 tys. złotych brutto. Ponadto w przypadku transakcji dokonywanej w innej walucie niż polski złoty, zastosowany zostanie średni kurs NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Jeżeli chodzi o osoby fizyczne, to zmiana przewiduje, że przy płatnościach bezgotówkowych pomiędzy konsumentami a przedsiębiorcami, wysokość kwoty nie będzie mogła przekroczyć 20 tys. złotych. Jeżeli jednak przekroczymy tą kwotę to w konsekwencji zapłacimy sankcję, czyli dodatkowy podatek od płatności przyjętej gotówką. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.

Rząd zapewnia, że nie chce, by gotówka zniknęła z obiegu, jednak nie da się ukryć, że takie przepisy temu sprzyjają.

Przyspieszenie cyfryzacji płatności w Polsce

Coraz więcej Polaków wybiera elektroniczne formy płatności, takie jak karty płatnicze, bankowość elektroniczna czy aplikacje mobilne. Rozwój technologii pozwala na wygodniejsze i szybsze dokonywanie transakcji, co przekłada się na większe zaufanie klientów do płatności bezgotówkowych.

Wpływ pandemii COVID-19 na płatności

Pandemia COVID-19 miała istotny wpływ na zachowania płatnicze Polaków. W związku z obawami o higienę i bezpieczeństwo, konsumenci zaczęli unikać kontaktu z gotówką, preferując bezdotykowe i elektroniczne formy płatności. Zmiana nawyków przyczyniła się do dalszego wzrostu popularności płatności bezgotówkowych w kraju.

Innowacje w obszarze płatności

Nowe technologie, takie jak płatności mobilne, aplikacje finansowe czy kryptowaluty, zyskują na popularności w Polsce. Innowacje w dziedzinie płatności wpływają na łatwość i szybkość dokonywania transakcji, co przyczynia się do zmniejszenia zainteresowania gotówką.

Perspektywa regulacyjna

Władze Polski i Unii Europejskiej prowadzą politykę wspierającą rozwój cyfryzacji płatności, co może wpłynąć na przyszłość gotówki. Inicjatywy takie jak Strategia Rozwoju FinTech czy Europejski Plan Działania ds. Płatności detalicznych pokazują, że zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym, dążenie do cyfryzacji płatności jest priorytetem.

Próg bezgotówkowy

Chociaż nie można przewidzieć, kiedy gotówka zniknie z polskiego krajobrazu finansowego, istnieje pojęcie „progu bezgotówkowego”. Oznacza to punkt, w którym używanie gotówki staje się na tyle rzadkie, że jej znaczenie w codziennym życiu jest marginalne. Aby osiągnąć ten próg, konieczne będzie dalsze inwestowanie w infrastrukturę płatności, edukację finansową społeczeństwa, jak również wsparcie dla osób, które mogą mieć trudności z adaptacją do nowych technologii.

Czy gotówka zniknie całkowicie?

Chociaż płatności bezgotówkowe zyskują na popularności, nie można przewidzieć, czy gotówka zniknie całkowicie z Polski. Wiele osób nadal korzysta z gotówki ze względu na tradycję, brak zaufania do elektronicznych form płatności, czy po prostu z przyzwyczajenia. Ponadto, dla niektórych grup społecznych, takich jak osoby starsze czy osoby o niskich dochodach, gotówka może być bardziej dostępna i łatwiejsza w obsłudze niż płatności elektroniczne. Nie da się jednak ukryć, że wiele krajów dąży do osiągnięcia statusu „bezgotówkowych”, a tego typu regulacje, jak wprowadzenie limitu płatności gotówką, temu sprzyjają.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]