Kiedy pojawią się komary i jak się przed nimi bronić?

Już niedługo możemy spodziewać się pojawienia pierwszych komarów. Ich ukąszenia są nieprzyjemne, szczególnie dla alergików. Jak chronić się przed tymi owadami?

Fot. Shuterstock

Komary można uznać za jedne z najbardziej uciążliwych zwierząt na ziemi. Pojawiają się wraz z ciepłymi wiosennymi temperaturami i towarzyszą nam do późnej jesieni. Mowa o temperaturze utrzymującej się w okolicach 12 stopni Celsjusza oraz o braku przymrozków z rana. Na całym świecie występuje 3,5 tysiąca gatunków tych insektów, a w Polsce jest ich 47. Do najpospolitszych w naszym kraju należą komar pospolity (brzęczący) oraz komar widliszek.

Najlepiej bronić się przed komarami za pomocą różnych środków do spryskiwania ciała. Na rynku można znaleźć preparaty oparte na syntetycznych substancjach chemicznych oraz na kompozycjach substancji naturalnych. Ponadto przed komarami możemy bronić się poprzez dostarczenie do organizmu witaminy B1, czyli tiaminy. Jej nadmiar jest niegroźny i jest wydalany z moczem lub potem. Przez ludzi zapach ten nie jest wyczuwalny, komary jednak odstrasza przez aż przez około 36 godzin.

Na ochronę przed komarami można stosować olejki eteryczne, którymi można nacierać skórę. Eksperci zalecają wybór eukaliptusa cytrynowego, lawendy albo bazylii. Też niektóre rośliny odstraszają komary, np. komarzyca. Innym wyjściem są elektrofumigatory podłączane do gniazdka. Tutaj należy pamiętać o regularnej wymianie wkładów do nich oraz sprawdzić skład i ostrzeżenia producenta. Używanie tych produktów może nie być zalecane, gdy w pomieszczeniu są dzieci lub kobiety w ciąży.

Niestety żaden sposób nie jest niezawodny i prędzej czy później możemy nabawić się ugryzienia przez komara. Trzeba pamiętać, że nie należy go drapać, natomiast swędzące miejsce można pocierać plasterkiem cytryny, natką pietruszki, liściem białej kapusty, a nawet kawałkiem przekrojonego ziemniaka czy cebuli. Swędzenie złagodzi także olejek lawendowy lub cytronelowy. Oba olejki łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia skóry, przynosząc ulgę w swędzeniu.

Ukąszenie przez komara pospolitego i komara widliszka nie jest niebezpieczne i nie powoduje zakażeń. Ukąszenia innych gatunków komarów mogą jednak stanowić zagrożenie dla zdrowia, jednak w Polsce groźne odmiany owadów przenoszących takie patogeny nie występują. W niektórych przypadkach jednak może dojść do uczulenia, które przejawia się rozprzestrzenieniem czerwonych kropek na ciele. W takim przypadku należy udać się do apteki po specjalny żel na podrażnioną skórę lub sięgnąć po wapno.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]