Ile zarabiamy w Polsce? Najnowsze dane mocno zaskakują

„Tylko kilkanaście procent pracowników zarabia tyle, ile wynosi przeciętne wynagrodzenie podawane co miesiąc przez GUS. 70 proc. z nas ma pensję niższą od przeciętnej” — informuje „Rzeczpospolita”.

Fot. Shutterstock

Gazeta „Rzeczpospolita” zwraca jednak uwagę, że dane GUS odnoszą się do wynagrodzeń w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 10 osób. W I kwartale tego roku w takich firmach łącznie pracowało około 6,5 miliona osób, podczas gdy liczba pracowników w całej gospodarce pod koniec ubiegłego roku wynosiła około 13,5 miliona osób.

„W tej grupie nie ma też zatrudnionych w sektorze publicznym (urzędników, nauczycieli, lekarzy), rolników oraz samozatrudnionych czy pracujących w mikrofirmach” — podkreśla dziennik. – Oznacza to, że co miesiąc poznajemy informacje o zarobkach jednej trzeciej pracowników – tłumaczy w rozmowie z gazetą Kazimierz Sedlak, dyrektor firmy doradczej Sedlak & Sedlak.

Tymczasem przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2023 r. wyniosło 7508,34 zł – podaje GUS. To wzrost o 12,6 proc. rok do roku.

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce obliczane jest przez Główny Urząd Statystyczny. GUS cyklicznie publikuje kilka rodzajów danych o przeciętnych wynagrodzeniach, dotyczących różnych obszarów gospodarki, z których najszerszy wskaźnik to przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej. Dane o przeciętnych wynagrodzeniach od 1992 r. podawane są w ujęciu brutto tj. razem z podatkiem dochodowym PIT, a od 1999 r. razem ze składkami na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]