Oto lista produktów jednorazowych, które zostały zakazane

Według nowego zapisu w Dzienniku Ustaw, dziewięć przedmiotów jednorazowego użytku zostało objętych zakazem wprowadzania do obrotu. Są to rzeczy wykonane z tworzyw sztucznych

Fot. Pixabay

Celem takiej nowelizacji ustawy jest wdrożenie unijnych regulacji dotyczących wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzy sztucznych ze sprzedaży. Ma ona wejść w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia. Nowe przepisy zakładają nakaz umieszczania przez producentów na opakowaniu informacji o jego szkodliwości dla środowiska. Ma to dotyczyć: chusteczek nawilżających, podpasek higienicznych, tamponów, kubków oraz wyrobów tytoniowych z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne.

Wprowadzona zostanie ponadto dodatkowa opłata, wynosząca maksymalnie 1 złoty, za wybrane produkty jednorazowego użytku wydawane klientom, między innymi opakowania na żywność oraz napije. Ma być ona doliczana do ceny produktu. Alternatywą mają być zamienniki z materiałów biodegradowalnych.

W ustawie wymieniono też dziewięć zakazanych produktów jednorazowego użytku. Są to: słomki, patyczki do uszu, kubeczki, patyczki do balonów, mieszadełka do napojów, widelce, pojemniki na żywność, talerze oraz butelki. Chodzi oczywiście o te, które są wykonane z plastiku.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]