Czy trzeba wyjmować ładowarkę z gniazdka? Rozwiązujemy tę kwestię raz na zawsze!

Czy trzeba wyjmować ładowarkę z gniazdka? Czy trzymanie ładowarki w kontakcie jest niebezpiecznie? Ile prądu zużywa ładowarka do telefonu? Polacy często zadają te pytania. Rozwiejmy te wątpliwości raz na zawsze.

Fot. Shutterstock

Bezpieczeństwo

Zarzuty podnoszone przez zwolenników wyjmowania ładowarki z gniazdka jest najczęściej taka, że ładowarka może spowodował zwarcie i wywołać pożar.

Uspokajamy, że takie ryzyko jest na szczęście minimalne, głównie dzięki rozwojowi technologicznemu. Mimo to nie zaleca się trzymania wtyczki w gniazdku np. podczas burzy. Wtedy istnieje szansa a zwarcie, ale dotyczy to właściwie wszystkich urządzeń elektrycznych wpiętych do kontaktu podczas burzy.

Pobór energii

Pobór energii jest minimalny. Jest to uregulowane m.in. przez Unię Europejską, która zarządziła, że ładowarki w stanie spoczynku nie mogą pobierać więcej niż 0,5W. Koszt roczny wynosi więc zaledwie kilka złotych.

Zostawić ładowarkę w gniazdu czy nie?

Plusem pozostawienia wpiętej ładowarki jest oczywiście wygoda i to, że zawsze wiemy, gdzie ładowarka się znajduje.

Więcej jest jednak minusów: wyższe zużycie energii elektrycznej, zużycie samej ładowarki i listwy czy kontaktu w którym się ona znajduje oraz minimalne, ale jednak, ryzyko zwarcia.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]