Uwaga! Te banknoty musisz wymienić – nie będą akceptowane w sklepie![6.06.2023]
Choć niewielu o tym wie wymiana banknotów jest obowiązkiem każdego z nas. Warto wiedzieć, które banknoty tracą ważność i wymagają wymiany, a także gdzie można dokonać takiej wymiany. Jeśli mamy banknoty, które zostały uszkodzone lub zniszczone, jest naszym zadaniem je wymienić.
Najważniejsze jest właściwe zabezpieczenie zniszczonych banknotów, aby uniknąć pogłębienia ich uszkodzeń. W przypadku przerwanych banknotów, jeżeli jest to możliwe, zaleca się ich sklejenie przezroczystą taśmą. Banknoty i monety, które uległy uszkodzeniu, zniszczeniu lub są zużyte, a które zostały wydane przez Narodowy Bank Polski, można bez problemu wymienić w dowolnym banku w Polsce.
Zgodnie z zarządzeniem Prezesa Narodowego Banku Polskiego, banki mają obowiązek wymiany uszkodzonych banknotów, jeśli przetrwało ponad 45% ich pierwotnej powierzchni w jednym kawałku i jest możliwe określenie ich wartości nominalnej. Jeśli banknot zachował od 45 do 75% pierwotnej powierzchni, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. Banknot, który zachował ponad 75% powierzchni, jak również banknot przerwany czy poplamiony, zostanie wymieniony na pełną wartość nominalną.
Co do monet, generalne zasady mówią, że wymieniane są monety lub ich elementy (rdzeń i pierścień) z uszkodzeniami mechanicznymi.
Szczegółowe zasady dotyczące wymiany zniszczonych lub zużytych środków płatniczych są określone w zarządzeniu Prezesa NBP nr 31/2013. Treść tego zarządzenia jest dostępna poniżej. Formularze dokumentów stosowanych podczas wymiany są zawarte w zarządzeniu.
W Krakowie w Pigułce pracuje na stanowisku redaktora. Zajmuje się tematami miejskimi. Lubi poznawać nowych ludzi i nowe miejsca.