Uwaga! Te banknoty musisz wymienić – nie będą akceptowane w sklepie![6.06.2023]

Choć niewielu o tym wie wymiana banknotów jest obowiązkiem każdego z nas. Warto wiedzieć, które banknoty tracą ważność i wymagają wymiany, a także gdzie można dokonać takiej wymiany. Jeśli mamy banknoty, które zostały uszkodzone lub zniszczone, jest naszym zadaniem je wymienić. 

Fot. Shutterstock

Najważniejsze jest właściwe zabezpieczenie zniszczonych banknotów, aby uniknąć pogłębienia ich uszkodzeń. W przypadku przerwanych banknotów, jeżeli jest to możliwe, zaleca się ich sklejenie przezroczystą taśmą. Banknoty i monety, które uległy uszkodzeniu, zniszczeniu lub są zużyte, a które zostały wydane przez Narodowy Bank Polski, można bez problemu wymienić w dowolnym banku w Polsce.

Zgodnie z zarządzeniem Prezesa Narodowego Banku Polskiego, banki mają obowiązek wymiany uszkodzonych banknotów, jeśli przetrwało ponad 45% ich pierwotnej powierzchni w jednym kawałku i jest możliwe określenie ich wartości nominalnej. Jeśli banknot zachował od 45 do 75% pierwotnej powierzchni, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. Banknot, który zachował ponad 75% powierzchni, jak również banknot przerwany czy poplamiony, zostanie wymieniony na pełną wartość nominalną.

Co do monet, generalne zasady mówią, że wymieniane są monety lub ich elementy (rdzeń i pierścień) z uszkodzeniami mechanicznymi.

Szczegółowe zasady dotyczące wymiany zniszczonych lub zużytych środków płatniczych są określone w zarządzeniu Prezesa NBP nr 31/2013. Treść tego zarządzenia jest dostępna poniżej. Formularze dokumentów stosowanych podczas wymiany są zawarte w zarządzeniu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]