Urząd Skarbowy wykorzysta nowe narzędzie. Kary mogą być astronomiczne

Począwszy od nadchodzącego roku, każda faktura elektroniczna będzie widoczna dla urzędników podatkowych w trybie natychmiastowym. Firmy, które popełnią błędy lub próbować będą obejść system, mogą się spodziewać surowych sankcji. Wielu przedsiębiorców wyraża obawy, że władze podatkowe skupią się na wywieraniu presji finansowej na nich, zamiast kierować swoje działania na wykrywanie przestępczości podatkowej. Tymczasem ministerstwo finansów stara się zażegnać te obawy.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Rozpoczynając od nadchodzącego roku, każda faktura online będzie natychmiast widoczna dla urzędników podatkowych. Firmy, które popełnią błędy lub próbują ominąć ten system, mogą spodziewać się surowych sankcji. Wiele firm obawia się, że urzędy skarbowe skupią swoje wysiłki na nękanie ich finansowo, zamiast skoncentrować się na ściganiu przestępców. Ministerstwo Finansów usiłuje jednak rozwiać te obawy.

Kary mogą być astronomiczne. Przedsiębiorcy, którzy nie zarejestrują swojej faktury w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) lub zrobią to niepoprawnie, mogą być zmuszeni do zapłacenia kary w wysokości 100% wartości podatku od faktury lub 18,7% całkowitej wartości faktury.

W Sejmie, pod koniec maja, odbyła się pierwsza debata nad projektem ustawy rządowej dotyczącej podatku od towarów i usług, znanej jako ustawa o VAT. W ramach tej ustawy, od 1 lipca 2024 roku, wszystkie firmy będą zobowiązane do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.

Uszczelnianie systemu podatkowego polega na wprowadzeniu szeregu środków mających na celu zapobieganie unikaniu opodatkowania, uchylaniu się od płacenia podatków oraz zwalczaniu oszustw podatkowych. Jest to kluczowe dla zapewnienia, że wszystkie podmioty, zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa, wniosą sprawiedliwy wkład do publicznego budżetu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]