Sezon letnich wyprzedaży niedługo. Trzeba uważać jednak na internetowych złodziei

Letnie wyprzedaże to idealny moment na zakup wymarzonych produktów w okazyjnych cenach. Niestety dla cyberprzestępców również rodzi to wtedy wiele okazji. Jak się przed nimi bronić i nie dać się oszukać?

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Jak informuje portal dlahandlu.pl, w zeszłym roku aż 70 procent Polaków kupiło coś przez internet. Natomiast raport „Polaków portfel własny” Santander Consumer Banku, podaje, że z uwagi na inflację blisko połowa Polaków (46 proc.) w 2022 roku szukała online tańszych produktów, które były dostępne w sklepach stacjonarnych. Dodatkowo a co piąta osoba dokonywała zakupu tylko podczas obniżek cen.

Niestety popularność tego zjawiska dostrzegają cyberprzestępcy i chętnie wykorzystują okazję do wyłudzenia pieniędzy lub danych wrażliwych. Jednym z najpopularniejszych sposobów kradzieży danych jest phishing. Polega ona na rozsyłaniu wiadomości mające na celu wywołanie silnych emocji, np.  strachu czy ekscytacji. Podczas sklepowych wyprzedaży w takiej wiadomości można znaleźć informacje przekonujące o ogromnej promocji lub ograniczeniu czasowym dostępności jakiegoś produktu.

Dyrektorka, Fortinet w Polsce, Jolanta Malak tłumaczy, że w ten sposób oszuści chcą, aby nieświadoma osoba kliknęła w podany w wiadomości link lub otworzyła załącznik i wpisała dane uwierzytelniające w sfałszowany formularz. Inne przypadki dotyczą zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem po wejściu w link. Taki natomiast otwiera im dostęp do danych potencjalnej ofiary. Na szczęście często takie wiadomości zawierają błędy językowe czy interpunkcyjne, dzięki czemu można zweryfikować oszustwo.

Innym sposobem kradzieży jest tworzenie fałszywych stron internetowych sklepów, a następnie umieszczanie w nich informacji o bardzo okazyjnych cenach. Skuszona promocją ofiara dokonuje zakupu, która nie ma nic wspólnego z prawdziwą transakcją. Za pośrednictwem fałszywych sklepów cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do danych klientów oraz ich kart kredytowych, by następnie ukraść pieniądze.

Dyrektora wskazuje, że w sezonie promocji należy zachować czujność również w mediach społecznościowych. Cyberprzestępcy zamieszczają w nich reklamy swoich fałszywych sklepów, a kliknięcie w link może spowodować te same skutki, co atak phishingowy. Robiąc zakupy online należy upewnić się, że strona faktycznie należy do istniejącego sklepu lub sprzedawcy. Można to zrobić poprzez sprawdzenie, czy w witrynie znajdują się dane firmy: np. telefon i adres.

„Warto także poszukać opinii innych osób na temat sklepu. Jeśli komentarze w danej witrynie zostały dodane tego samego dnia, mają podobną długość i wszystkie są pozytywne, może to być znak, że sklep jest fałszywy” – podkreśla ekspertka Fortinetu.

Dodaje również, że warto jest kierować się przysłowiem mówiącym, że jeśli coś wydaje się zbyt piękne, by było prawdziwe, to najczęściej takie nie jest.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]