Rewolucyjne świadczenie finansowe, które wzbogaci każdego o 1300 złotych

Nowe świadczenie zwiększyłoby domowy budżet o 1300 zł za każdą osobę w rodzinie. Co więcej, otrzymałby je każdy, bez względu na wiek, dochód, na to czy pracuje, czy ma dzieci czy nie. Plany zakładały, że świadczenie zostanie uruchomione w marcu tego roku, ale decyzja się przedłuża.

Fot. Kraków w Pigułce

Bezwarunkowy dochód podstawowy – Kolejne kraje testują świadczenie

Czy bezwarunkowy dochód podstawowy zostanie wprowadzony? Bezwarunkowy dochód podstawowy to nowe świadczenie, które zostało już wprowadzone w wielu krajach na świecie. W każdym przypadku, kryteria są identyczne, a mianowicie nie ma żadnych specjalnych kryteriów.

Kraje takie jak USA, Kanada, Finlandia, Francja i Włochy już wprowadziły to świadczenie. Wcześniej, również Indie były jednym z krajów, które badały ten temat. Celem jest zrozumienie, jaki wpływ ma na obywateli. Jeśli wyniki będą obiecujące, istnieje możliwość, że test zostanie rozszerzony i przedłużony. Wartości świadczeń i grupy, które są badane, różnią się w zależności od kraju. Ocenia się, czy przyznawane środki wpływają pozytywnie na życie uczestników, czy motywują ich do poszukiwania dodatkowej pracy, uczestniczenia w szkoleniach czy inwestowania w swój rozwój. Jedna z hipotez sugeruje, że ludzie, którzy otrzymują regularne środki finansowe, adaptują się do pewnego standardu życia i następnie dążą do jego utrzymania, na przykład poprzez poszukiwanie nowego zatrudnienia. Takie wyniki płynęły m.in. z badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych, choć dotyczyło to niewielkiej grupy uczestników.

Kiedy świadczenie zostanie wprowadzone w Polsce?

Polska również zamierza przeprowadzić własne badania w tej kwestii, co wywołuje żywe dyskusje wśród społeczeństwa. Na wstępie, planowane jest przydzielenie określonej sumy środków finansowych dla części populacji województwa warmińsko-mazurskiego, regionu, który boryka się z różnorodnymi problemami. Świadczenie w wysokości 1300 złotych ma być przyznawane co miesiąc przez okres 2 lat i ma objąć do 31 tysięcy osób. Będą to mieszkańcy dziewięciu gmin, które zarazem należą do Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza:

  • Barciany,
  • Bartoszyce (gmina wiejska),
  • Braniewo (gmina wiejska),
  • Budry,
  • Dubeninki,
  • Górowo Iławeckie,
  • Lelkowo,
  • Sępopol,
  • Srokowo.

Projekt jest koordynowany przez dr. Macieja Szlindera, prezesa Polskich Sieci Dochodu Podstawowego oraz autora przewodnika dotyczącego idei bezwarunkowego dochodu. Wspierają go dwóch socjologów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – dr Mariusz Baranowski i prof. Piotr Jabkowski z Wydziału Socjologii.

Prace przygotowawcze są już zaawansowane i uzyskano również zgodę marszałka województwa. Jednakże, problemem jest to, że z powodu inflacji nie ma jeszcze wystarczających środków na realizację programu. Początkowo planowano, że projekt ruszy w marcu 2023 roku, jednak został on odłożony na późniejszy termin i obecnie nie wiadomo, kiedy zostanie uruchomiony.

Takie są wyniki w innych krajach

Bezwarunkowy dochód podstawowy (BDP) jest tematem badań w wielu krajach. Co warto zaznaczyć, mieszkańcy Alaski otrzymują BDP od 1982 roku. Ponad 730 tysięcy osób otrzymuje co roku około 2 tysiące dolarów, zależnie od cen ropy naftowej. Jest to najdłużej działający program tego typu, chociaż świadczenia są wypłacane raz w roku. Jakie są obserwacje? Zauważono, że ludzie pracują mniej, ale to nie wpłynęło negatywnie na poziom zatrudnienia. Wskutek programu wzrosła liczba urodzeń, ponieważ świadczenie jest przyznawane indywidualnie, a nie na gospodarstwo domowe. Dodatkowo, zatrudnienie tymczasowe wzrosło o 17%, skrajne ubóstwo zmniejszyło się o 20%, a przestępczość o 8%. Jednakże, odnotowano także wzrost nadużywania środków odurzających o 14% po otrzymaniu wypłaty.

W latach 70. Kanada przeprowadziła podobny eksperyment trwający pięć lat. Zauważono, że uczestnicy eksperymentu pracowali mniej, ale poświęcali więcej czasu na edukację. Kobiety częściej zajmowały się dziećmi.

Jeden z najnowszych eksperymentów miał miejsce w Finlandii, gdzie 2 tysiące osób otrzymywało miesięcznie 635 dolarów. Wyniki tego eksperymentu były rozczarowujące dla badaczy. Poziom zatrudnienia nie zmienił się, a większość uczestników pozostała bezrobotna. Mimo to, badani deklarowali większe zadowolenie z życia niż przed rozpoczęciem eksperymentu. Władze rozważają powtórzenie eksperymentu z większym budżetem, uznając, że pierwotna grupa badanych i przydzielone środki były zbyt skromne.

W Indiach również zakończono program BDP. Zauważono wzrost konsumpcji warzyw, owoców i mięsa, jak również poprawę higieny. Ciekawym faktem jest, że wielu uczestników zmniejszyło spożycie alkoholu, a także bardziej zadbało o swoje zdrowie.

Aktualnie trwają testy także w Wielkiej Brytanii, która niedawno wprowadziła swój program. Grupa badanych jest niewielka, liczy tylko 30 osób, ale przyznane świadczenie jest znaczące – wynosi aż 1 600 funtów miesięcznie, co przekłada się na ponad 8 tysięcy złotych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]