Papierosy tylko na receptę. Gigantyczne zmiany na europejskim rynku [23.06.2023]

Rynek papierosów w Europie przechodzi transformację. Marlboro, jedna z wiodących firm, oznajmiła, że przestaje produkować papierosy, a różne kraje europejskie planują wprowadzić surowe przepisy dotyczące tytoniu. Polska również zdecydowała się podjąć śmiałe działania w tej kwestii, mimo że odsetek palaczy jest tutaj wyższy niż w wielu innych krajach europejskich.

Fot. Pixabay

Holandia szykuje się na wprowadzenie kompleksowego zakazu sprzedaży papierosów od 1 lipca 2024 roku, co spowoduje, że około 6,5 tysiąca sklepów zakończy sprzedaż tych produktów. Plan zakłada, że zakaz obejmie cały kraj. Osoby palące będą mogły kupować papierosy tylko w wybranych miejscach po uzyskaniu odpowiednich zaświadczeń lekarskich. Holandia dąży do stworzenia przestrzeni wolnej od dymu tytoniowego dla przyszłych pokoleń, które w praktyce nie będą znały papierosów.

Inne państwa także chcą podążać za przykładem Holandii i osiągnąć status „kraju wolnego od tytoniu”, co oznacza, że mniej niż 5% obywateli będzie miało uzależnienie od tytoniu. Szwecja ma potencjał, aby osiągnąć ten cel w 2024 roku. W Szwecji popularny jest snus, rodzaj tytoniu stosowanego przez ssanie. Z kolei Wielka Brytania planuje zredukować odsetek palaczy do 5% do 2030 roku. Z raportów UE wynika, że od 2013 roku 17 krajów europejskich wprowadziło restrykcyjne przepisy dotyczące tytoniu, przy czym najbardziej rygorystyczne regulacje obowiązują w Irlandii, Grecji, Bułgarii, Malcie, Hiszpanii i na Węgrzech.

W Stanach Zjednoczonych i Europie, sieci sklepów również podejmują inicjatywy w zakresie zakazów sprzedaży papierosów. Lidl planuje wycofanie papierosów ze sprzedaży w Danii od 2028 roku, a istnieje możliwość rozszerzenia tego zakazu na całą Unię Europejską.

Polska podejmuje działania w kierunku ograniczenia palenia

W Polsce, gdzie badania CBOS i raport WHO wskazują, że około 25% populacji pali papierosy, działania mające na celu ograniczenie palenia rozwijają się w wolniejszym tempie. Od 2010 roku obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych z wyjątkiem wyznaczonych stref. Zmiany w przepisach koncentrują się na dalszym ograniczaniu miejsc, w których można palić, na edukacji dotyczącej szkodliwości palenia oraz na ograniczeniu reklamowania produktów tytoniowych. Rozważane są także nowe ograniczenia, takie jak zakaz palenia na balkonach.

Nasz rząd zdaje się podjąć stanowczą walkę z nałogiem. W ostatniej nowelizacji ustawy lekowej pojawił się zapis, którego nie było w poprzednich projektach. Tym razem przepisy mają dotyczyć nie tylko osób palących tradycyjne papierosy, ale także użytkowników podgrzewaczy, które są coraz bardziej popularne jako mniej szkodliwa alternatywa. Zaproponowano zakaz używania tytoniu mentolowego w zwykłych papierosach, podgrzewaczach i w tytoniu do samodzielnego skręcania.

Ministerstwo zdrowia podejmuje działania w celu ograniczenia palenia. Co jeszcze zawiera plan Ministerstwa? Minister zdrowia Adam Niedzielski podał kilka szczegółów.

Nie ma planów na łagodniejsze traktowanie alternatyw dla tradycyjnego palenia. Według ministra, brak jest dowodów na mniejszą szkodliwość tych alternatyw, a ich wpływ na organizm będzie znany dopiero po kilkudziesięciu latach. Wszystkie produkty tytoniowe, zarówno tradycyjne, jak i nowe, powinny być objęte takimi samymi ograniczeniami i przepisami.

Minister uważa, że dyrektywa antytytoniowa UE nie spełnia swojej roli i nie przyczyniła się do zmniejszenia palenia. Polska dąży do zmian w dyrektywie. Ministerstwo zdrowia chce zakazać tytoniu zapachowego i innych podobnych produktów.

Kolejną kluczową kwestią jest cena produktów tytoniowych. Minister Niedzielski zauważa, że rząd ma możliwość manipulowania cenami przez wprowadzenie podatków. Ministerstwo jest zdania, że podatki na papierosy i e-papierosy powinny nadal wzrastać, aby ich koszt był odczuwalny dla konsumentów. Według ministra, pozwoli to również zapobiec przejściu z e-papierosów na zwykły tytoń.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]