Zagrożenie bezpieczeństwa. Fałszywa strona rządowa

Oszustwa internetowe stają się coraz bardziej powszechne, a cyberprzestępcy nieustannie opracowują nowe metody, aby wyłudzić dane i pieniądze od niewinnych użytkowników. Ostatnio grupa Cyberrescue zwróciła uwagę na jeden z takich przykładów, który polega na podszywaniu się pod stronę rządową. Oszuści wykorzystują ten podstępny sposób, aby zdobyć dane logowania do bankowości, a potem wyłudzić pieniądze z kont ofiar.

Fot. Kraków w Pigułce

Schemat działania jest zazwyczaj prosty, ale skuteczny. Ofiara otrzymuje wiadomość e-mail lub SMS, który wydaje się pochodzić od rządowego serwisu gov.pl. W wiadomości znajduje się link do strony internetowej, który prowadzi do fałszywej domeny. Ta fałszywa strona wygląda tak, jakby była częścią rządowej witryny, a często twierdzi, że dostarcza informacje o jakimś ważnym programie, na przykład o dodatku mieszkaniowym.

Gdy użytkownik kliknie na link i trafi na podrobioną stronę, zostaje poproszony o wprowadzenie swoich danych logowania do bankowości, w tym hasła i numeru identyfikacyjnego z profilu zaufanego. Oszuści często stosują różne chwyty psychologiczne, aby przekonać ofiarę do podania swoich poufnych informacji, takich jak groźby o utracie dostępu do świadczeń rządowych lub obietnice nagród finansowych. Niestety, osoba, która wprowadza swoje dane na podrobionej stronie, oddaje cyberprzestępcom klucze do swojego konta bankowego.

Kiedy oszuści zdobędą te dane logowania, mogą nie tylko wyłudzić pieniądze z konta ofiary, ale także dokonywać innych transakcji bez jej wiedzy i zgody. W rezultacie finanse ofiary są poważnie zagrożone, a skutki mogą być katastrofalne.

Jednak istnieją sposoby, aby uchronić się przed tym rodzajem oszustwa. Oto kilka praktycznych kroków, które można podjąć:

  1. Natychmiast zmień hasło do swojej bankowości – Jeśli podejrzewasz, że twoje dane logowania mogą być skompromitowane, niezwłocznie zmień swoje hasło. Wybierz silne i unikalne hasło, które składa się z różnych znaków.
  2. Skontaktuj się z bankiem – Gdy odkryjesz, że padłeś ofiarą oszustwa, skontaktuj się niezwłocznie z bankiem. Poinformuj ich o incydencie i poproś o dalsze instrukcje w celu zabezpieczenia swojego konta.
  3. Sprawdź historię konta – Regularnie sprawdzaj historię swojego konta bankowego, aby zidentyfikować wszelkie podejrzane lub nieautoryzowane transakcje. Jeśli zauważysz coś podejrzanego, natychmiast zgłoś to bankowi.
  4. Zainstaluj aktualne oprogramowanie antywirusowe – Upewnij się, że na swoim urządzeniu masz zainstalowane aktualne oprogramowanie antywirusowe. Regularnie aktualizuj oprogramowanie, aby chronić się przed nowymi zagrożeniami.
  5. Sprawdź adres strony w przeglądarce – Za każdym razem, gdy logujesz się na stronie banku, dokładnie sprawdź adres w pasku przeglądarki. Upewnij się, że jest to prawidłowy adres strony banku, a nie fałszywa strona podszywająca się pod nią.

Oszustwa internetowe są realnym zagrożeniem, które może dotknąć każdego. Ważne jest, aby być świadomym takich zagrożeń i zastosować odpowiednie środki ostrożności. Pamiętaj, że żadna prawdziwa instytucja rządowa czy bankowa nigdy nie prosi cię o podanie poufnych danych poprzez e-mail, SMS lub linki przesyłane w nieznanych wiadomościach. Bądź czujny i chron swoje finanse przed oszustami internetowymi.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]