Prewencyjne działania GIS. Właściciele zarażonych kotów objęci nadzorem epidemiologicznym

Jak informuje GIS, Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła prewencyjne działania, które mają na celu zapobiegnięcie wystąpienia grypy A/H5N1/ u ludzi. Właściciele kotów, u których stwierdzono zarażenie ptasią grypą, zostali objęci nadzorem epidemiologicznym 

Fot. Pixabay

Jak czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zostały podjęte prewencyjne działania w związku z sytuacją pomoru kotów. Państwowa Inspekcja Sanitarna objęła nadzorem epidemiologicznym właścicieli tych zwierząt, u których potwierdzono zakażenie wirusem ptasiej grypy. Podkreślono, że niezwykle rzadko zdarza się aby to człowiek zaraził się tą chorobą, takie sytuacje dzieją się wyłącznie w wyniku bezpośredniego i długotrwałego kontaktu z chorym ptactwem.

Głównie osoby, które zawodowo mają kontakt z drobiem lub dzikim ptactwem, mogą się zarazić wirusem. Jak wyjaśnia GIS, w naszym kraju dotychczas nie zarejestrowano przypadków zakażenia ludzi wirusem grypy typu A/H5N1/. Dodano, że ryzyko przeniesienia zakażenia z chorego kota na człowieka jest znikome. Z właścicielami zarażonych A/H5N1/, a następnie zmarłych kotów, prewencyjnie kontaktują się pracownicy powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Właścicielom kotów zaleca się unikanie bezpośredniego kontaktu z chorym drobiem, dzikimi ptakami oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów. Należy również czyścić buty po powrocie do domu, lub uniemożliwić kotom dostęp do nich. Zaleca się również częste mycie rąk, szczególnie po powrocie do domu.

Źródło: rmf24.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]