65-letni mężczyźni do wojska. Niedługo nowe przepisy

Wojna w Ukrainie zmieniła bardzo wiele, jeżeli chodzi o rozumienie tego, jak wygląda wojna i jak powinna funkcjonować obecna armia. Potrzebni są rezerwiści, co dostrzegła armia jednego z krajów NATO. Ale sytuacja w Polsce również jest niepewna.

Fot. Shutterstock

Sztab Generalny Fińskich Sił Zbrojnych uważa, że górna granica rezerwistów powinna wynosić 65 lat. Media z tego kraju podają, że armia chce, by ujęto ten zapis w nowym programie rządu. Jeżeli chodzi o Finlandię, zmiana nie będzie aż tak radykalna, jakby się mogło wydawać. Żołnierze ze stopniami podoficerskimi i oficerskimi zostają w rezerwie do 60 roku życia, a niżsi stopniem mundurowi do 50. roku życia.

Sytuacja w Polsce

W Polsce prawo wygląda podobnie. Do rezerwy aktywnej trafią wszyscy, którzy nie ukończyli 55 roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63 roku życia i złożą deklarację, że chcą się w takiej rezerwie znaleźć. Wojsko co roku powołuje rezerwistów na ćwiczenia. W tym roku pobór był wyjątkowo wysoki i dotyczył kilkuset tysięcy osób.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]