Nowe zagrożenie: Podszywanie się pod PKO BP – co powinieneś wiedzieć [10.07.2023]

W dzisiejszym cyfrowym świecie oszuści nieustannie opracowują nowe metody wyłudzania danych osobowych i finansowych od niewinnych użytkowników. Jednym z najpopularniejszych sposobów, których używają, jest tzw. phishing. W ostatnim czasie pojawiły się raporty informujące o wzroście liczby oszustw phishingowych, w których przestępcy podszywają się pod renomowane instytucje finansowe, takie jak PKO BP. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę i być ostrożnym podczas korzystania z usług bankowych online. Przyjrzyjmy się trzem najpopularniejszym metodami oszustwa phishing.

Fot. Kraków w Pigułce

  1. Oszustwa poprzez wiadomości e-mail i SMS

Jednym z najbardziej powszechnych sposobów oszustwa phishingowego jest wysyłanie fałszywych wiadomości e-mail i SMS, w których przestępcy próbują wyłudzić dane osobowe, hasła i dostęp do kont internetowych. Często podszywają się oni pod instytucje zaufania publicznego lub międzynarodowe firmy, takie jak firmy kurierskie. W przypadku bankowości, tego rodzaju wiadomości często dotyczą bezpieczeństwa konta, konieczności aktualizacji danych lub dokonania niewielkiej płatności. W takich wiadomościach oszuści zawierają linki do nieprawdziwych serwisów transakcyjnych, które wyglądają jak oryginalne strony bankowe. Jeśli użytkownik nie zauważy subtelnych różnic, może wprowadzić swoje dane na fałszywej stronie, dając przestępcom dostęp do swojego konta bankowego.

  1. Vishing, czyli voice phishing

Vishing jest odmianą phishingu, w której oszuści wykorzystują telefon, aby podszywać się pod różne firmy usługowe, informatyczne lub nawet policję. Oszuści kontaktują ofiary telefonicznie i prezentują różne preteksty, takie jak awaria systemów, prowadzone przez policję śledztwo lub zagrożenie utraty pieniędzy. Często podszywają się także pod pracowników banku. W trakcie rozmowy telefonicznej oszuści proszą ofiarę o podanie swojego loginu i hasła do bankowości internetowej, a następnie kodu SMS, który służy do autoryzacji transakcji. Po uzyskaniu tych informacji przestępcy mogą zmienić numer telefonu przypisanego do konta ofiary i wykorzystać je do dokonywania nieautoryzowanych transakcji. Wyłudzone dane mogą być również wykorzystane do zlecenia innych niepożądanych operacji finansowych.

  1. Smishing

Smishing to kolejna metoda oszustwa, w której przestępcy wykorzystują SMS-y do wyłudzania poufnych danych. Najczęściej wiadomości dotyczą konta bankowego i sugerują konieczność anulowania niezlecanego przelewu. W wiadomościach oszuści namawiają odbiorcę do kontaktu pod podany numer telefonu lub kliknięcia w zamieszczony link. Gdy osoba dzwoni pod wskazany numer, najczęściej zostaje przekierowana do automatycznego serwisu telefonicznego, który prosi o podanie poufnych danych, takich jak dane osobowe, dane logowania, informacje związane z kartą płatniczą lub narzędziem autoryzacji transakcji. Jeśli ofiara poda te informacje, przestępcy będą mieć pełen dostęp do jej konta bankowego i mogą dokonywać nieautoryzowanych operacji finansowych.

W obliczu tych trzech popularnych metod oszustwa phishingowego ważne jest, aby zachować czujność i być ostrożnym podczas korzystania z usług bankowych online. Należy pamiętać, że żadna renomowana instytucja finansowa nigdy nie prosi o podanie poufnych danych, takich jak hasła, PIN-y czy numery kart poprzez wiadomości e-mail, SMS lub telefonicznie. Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość lub rozmowę, zawsze warto skontaktować się z bankiem bezpośrednio, korzystając z oficjalnych kanałów komunikacji, aby potwierdzić, czy dana informacja jest prawdziwa. Oszuści często polegają na manipulacji i próbie wywołania paniki, dlatego ważne jest, aby zachować zimną krew i być ostrożnym w podawaniu swoich danych osobowych i finansowych.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych danych leży w naszych rękach. Zdrowy rozsądek, ostrożność i odpowiednia edukacja na temat oszustw internetowych są kluczowe w zapobieganiu przestępstwom phishingowym.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]