Znany bank ostrzega. Tak będą chcieli ukraść twoje pieniądze! [11.07.2023]

Zauważasz na wyświetlaczu telefonu numer infolinii banku lub otrzymujesz SMS-a z nadawcą ING? Możliwe, że nie zauważasz w tym nic niepokojącego, przypuszczając, że jest to kontakt od Twojego banku. Jednakże w rzeczywistości, po drugiej stronie może być cyberprzestępca.

Fot. Kraków w Pigułce

Spryciarze wykorzystują luki w sieciach komórkowych i maskują swój prawdziwy numer telefonu, z którego dzwonią. Wysyłają wiadomości pod numerem ING, aby obniżyć Twoją czujność. W SMS-ach dostarczają fałszywe wiadomości lub linki do podejrzanych stron internetowych, a podczas rozmowy telefonicznej udają pracowników centrum obsługi klienta lub działu bezpieczeństwa.

Bądź czujny i nie daj się zwieść, zwłaszcza gdy otrzymasz:

  • informację o nieoczekiwanej pożyczce lub spłacie raty
  • telefon z wiadomością o pilnym problemie, który wymaga natychmiastowej reakcji i przelewu na „konto awaryjne”

Jeżeli masz wątpliwości, zakończ rozmowę i zadzwoń samodzielnie na naszą infolinię. Dzięki temu będziesz pewien, że rozmawiasz z prawdziwym przedstawicielem banku.

Jak wyglądają oszustwa: Nieograniczone pomysłowość cyberprzestępców prowadzi do tworzenia rozmaitych scenariuszy, mających na celu wyłudzenie Twoich danych i środków. Zazwyczaj wygląda to następująco:

  • Odbierasz połączenie od oszusta, który udaje pracownika banku – na wyświetlaczu telefonu widzisz numer infolinii banku.
  • Przestępca snuje przed Tobą historię, która budzi Twój niepokój i jednocześnie wymaga od Ciebie natychmiastowej reakcji – straszy Cię pożyczką, spłatą rat. Informuje, że możesz stracić środki i namawia do wykonania przelewu na nieznane konto. Może również wysłać Ci SMS-a, aby jeszcze bardziej zwiększyć swoją wiarygodność.
  • Podajesz oszustowi wszystkie dane, o które Cię prosi, lub wykonujesz przelew na wskazane konto i to koniec – pieniądze lądują w rękach złodzieja.

Przykładowy SMS od oszusta:

Dlaczego myślisz, że odbierasz telefon lub SMS-a z banku: Przestępcy wykorzystują słabości sieci GSM i podszywają się pod godne zaufania instytucje, a Ty na wyświetlaczu telefonu widzisz numer infolinii lub nazwę banku. To prosta metoda wyłudzania, która nie wymaga nawet przejmowania danych do logowania.

Niestety, nie mamy kontroli nad działaniem sieci telekomunikacyjnych i nie możemy zapobiec podszywaniu się pod numery telefonów.

Pamiętaj o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa:

  • Bądź ostrożny i nie daj się przycisnąć czasem.
  • Jeżeli coś wzbudzi Twoje podejrzenia, zakończ rozmowę i skontaktuj się z infolinią banku.
  • Nie udostępniaj swoich danych (szczególnie loginu, hasła, numeru PESEL) ani kodów autoryzacyjnych do bankowości.
  • Poproś rozmówcę o podanie swojego imienia i nazwiska, jeśli sam tego nie zrobił.

Oszuści są bardzo kreatywni i zmieniają metody działania z dnia na dzień. Bądź czujny i pomyśl dwa razy, zanim wykonasz komuś przelew. Bądź na bieżąco z naszymi komunikatami bezpieczeństwa.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]