Jak rozpoznać udar cieplny? Należy reagować natychmiast!

Ryzyko udaru cieplnego wzrasta w okresie wysokich temperatur, jednak nawet gdy nie ma upałów jesteśmy na niego narażeni, chociażby podczas opalania się na plaży, pracy w ogrodzie w pełnym słońcu lub podczas uprawiania sportu. Warto wiedzieć jak rozpoznać go u siebie i innych i jak udzielić pierwszej pomocy

Fot. Pixabay

Udar cieplny jest reakcją na długotrwałe wystawienie na słońce oraz wysoką temperaturę, zwłaszcza przy zwiększonej wilgotności i obniżonym ruchu powietrza. Narażone są na niego zwłaszcza osoby starsze oraz małe dzieci, jednak może przydarzyć się młodym ludziom, na przykład podczas intensywnego wysiłku fizycznego, w trakcie kąpieli wodnych i parowych, podczas wykonywania prac na ostrym słońcu lub przebywania w pomieszczeniu bez przewiewu.

Do pierwszych objawów udaru zaliczyć można dolegliwości związane z zaburzeniami funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego (utrata równowagi, niewyraźna mowa, mroczki przed oczami) i znacznego stopnia odwodnieniem. Wtedy to obserwuje się również wyschniętą skórę, zwłaszcza w okolicach szyi, twarzy oraz klatki piersiowej. W ciężkich przypadkach dochodzi również do przyspieszenia pracy serca, omdlenia, utraty przytomności, drgawek, a nawet wstrząsu. Poza tym należy zwrócić uwagę na zwiotczenie mięśni, nudności, biegunkę, intensywne pocenie się, zaburzenia koncentracji i majaczenie.

W momencie zaobserwowania u siebie lub u kogoś objawów udaru cieplnego, należy wezwać pomoc medyczną pod numerem 112 lub 999. Warto też przenieść siebie lub drugą osobę w chłodniejsze, zacienione miejsce. Jeśli dana osoba jest przytomna, powinna ustawić się w pozycji półsiedzącej z dostępem do świeżego powietrza. Należy podawać jej chłodną niegazowaną wodę lub sok owocowy. Ponadto na głowę i kark można przyłożyć chłodne kompresy i mierzyć temperaturę ciała co kilka minut.

Jeżeli osoba jest nieprzytomna należy ją ułożyć w pozycji bocznej ustalonej, a przy braku oddechu, niezwłocznie trzeba przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej aż do momentu przybycia karetki. Należy pamiętać aby nie podawać leków przeciwgorączkowych w celu zbicia temperatury, gdyż grozi to uszkodzeniem wątroby.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]