Ważne ostrzeżenie banku. Kupujesz przez Internet? Przeczytaj koniecznie [15.07.2023]

Bank ING wydaje kluczowe ostrzeżenie dla tych, którzy dokonują transakcji na platformach takich jak OLX czy Vinted, podkreślając jak unikać pułapek oszustów. Istnieje wiele różnych schematów oszustw, ale wszystkie opierają się na podobnym mechanizmie.

Fot. ING

Wariant 1 – Kod BLIK jest prywatny Oszust, który wyraża chęć zakupu Twojego produktu na OLX lub Vinted, może twierdzić, że przebywa za granicą. Proponuje Ci przesłanie środków i sugestia uniknięcia prowizji, prosząc Cię o wygenerowanie kodu BLIK jako potwierdzenia odbioru płatności. Jednak prawda jest taka, że to Ty właściwie przesyłasz mu środki. Zawsze pamiętaj, że kod BLIK nie służy do odbioru płatności za sprzedany towar. Bądź uważny podczas korzystania z aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej. Zawsze informujemy Cię, co potwierdzasz.

Wariant 2 – Twoje dane bankowe są tajemnicą Oszuści mogą wysłać Ci wiadomość na Vinted lub OLX z prośbą o potwierdzenie sprzedaży przez e-mail. E-mail od oszustów może wyglądać jak oficjalna korespondencja. Próbując zrealizować transakcję zgodnie z instrukcjami zawartymi w e-mailu, możesz trafić na fałszywe strony, które wyglądają jak strony banków lub pośredników płatności. Na tych stronach mogą znajdować się pola do wpisania loginu, pełnego hasła do bankowości, numeru PESEL, itp. Oszuści mogą wykorzystać te informacje do kradzieży pieniędzy z Twojego konta, które mogą być nieodzyskane.

Przykład e-maila od oszustów

Ochrona przed oszustwem Bądź świadomy zasad bezpieczeństwa i przestrzegaj ich. Zwracaj uwagę na SMS-y od nas. Zastanów się, co autoryzujesz. Na przykład, jeśli w SMS-ie mówimy, że zmieniasz numer do autoryzacji, dodajesz nowego odbiorcę lub aktywujesz aplikację, a Ty tego nie inicjowałeś, to prawdopodobnie ktoś niepowołany ma dostęp do Twojego konta. Nie podawaj pełnego hasła do Mojego ING oraz numeru PESEL – nigdy Cię o to nie poprosimy. Bądź szczególnie ostrożny, jeśli jesteś proszony o podanie wielu swoich wrażliwych danych (hasła, PESEL, PIN, numer dowodu).

Naucz się, jak sprawdzić stronę, na której chcesz podać swoje dane. Zabezpiecz swoje środki na koncie, np. korzystając z darmowej weryfikacji behawioralnej. Podczas korzystania z portali aukcyjnych Zachowaj zdrowy sceptycyzm wobec potencjalnych kontrahentów. Dokonuj płatności bezpośrednio przez portal. Unikaj transakcji poza nim. Bądź czujny na próby kontaktu poza portalem lub aplikacją, np. przez e-mail. Oszuści mogą fałszować stronę portalu aukcyjnego – podobnie jak dowolną inną stronę, w tym naszą. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na adres strony w przeglądarce. Sprawdź poprawność językową strony, na której wprowadzasz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy i są napisane niepoprawnie gramatycznie. Jeśli padłeś ofiarą oszusta Jak najszybciej skontaktuj się z nami przez infolinię.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]