Przepisy uchwalone: popularne świadczenie teraz na poziomie 3100 zł [16.07.2023]

Jeśli jesteś chory i Twoje prawo do zasiłku chorobowego jest na wykończeniu, masz możliwość aplikowania o świadczenie rehabilitacyjne. Od 1 lipca jest ono wyższe. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Prawo do zasiłku chorobowego jest udzielane pracownikowi przez pracodawcę przez okres 33 dni, po czym ZUS może go kontynuować przez 182 dni lub nawet 270 dni, w przypadku, gdy przyczyną jest gruźlica lub osoba zasiłku pobierająca jest kobietą w ciąży.

Jednakże, czasami zdarza się, że pracownik potrzebuje więcej czasu na powrót do zdrowia. W takich sytuacjach można ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, które można otrzymywać przez kolejne 12 miesięcy.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy świadczenie to wynosi 90% podstawy zasiłku chorobowego, a przez następne 9 miesięcy – 75%. Wyjątkiem są kobiety w ciąży, które otrzymują pełne 100% świadczenia. Minimalna kwota zasiłku nie może być niższa niż ustawowe wynagrodzenie pomniejszone o około 13%. Do lipca minimalna podstawa wynosiła 3011,52 zł, ale od lipca wzrosła i wynosi teraz 3106,44 zł.

W celu ubiegania się o świadczenie, należy złożyć wniosek na formularzu ZNp-7 oraz załączyć dokumentację lekarską z wywiadem zawodowym z miejsca pracy, którą można złożyć bezpośrednio w placówce ZUS lub online przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Warto podkreślić, że decyzja zostanie wydana w ciągu 60 dni, więc zaleca się złożenie dokumentów przed końcem okresu zasiłku chorobowego.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]