W lato dręczą nas podobnie jak komary. Jak sobie radzić z ich ukąszeniem?

W okresie letnim te niewielkie owady potrafią uprzykrzyć życie niemal tak samo jak komary, a ich ukąszenia mogą powodować silne reakcje alergiczne. Jak można uchronić się przed meszkami?

Fot. Pixabay

Meszki to bardzo małe, około sześciomilimetrowe owady. Rozmnażają się w błyskawicznym tempie w wilgotnych miejscach i chętnie odwiedzają miejsca zamieszkałe przez ludzi i zwierzęta. Samce żywią się nektarem kwiatów i sokami roślin, natomiast samice krwią – ludzką lub zwierzęcą. Aktywność tych owadów przypada od kwietnia do września. Żerują od poranka do zmroku w ciepłe, bezdeszczowe dni.

Po ugryzieniu meszki pojawi się niewielka rana kłuta oraz bolesne odczycie. Najchętniej atakują twarz oraz głowę. Podobnie jak kleszcze posiadają zdolność do zakotwiczania się w ciele, aby pozyskać z tkanek jak najwięcej krwi. Podczas ukąszenia meszka wypuszcza jad, który u części osób wywołuje lekki, swędzący obrzęk, u innych poważną reakcję alergiczną. Ponadto bąbel po ukąszeniu przez meszkę swędzi znacznie bardziej niż ten pozostawiony przez komara.
Należy również pamiętać, że ugryzienie może być niebezpieczne i powodować gorączkę, obrzęk płuc, zatrucie, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Szczególnie groźne są dla alergików, niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych. Dodatkowo na silniejsze reakcje po ukąszeniu narażone są osoby pod wpływem alkoholu.

Oczywiście rana po ugryzieniu powoduje swędzenie, jednak należy się od niego powstrzymać, gdyż może ona ulec zakażeniu bakteryjnemu. W celu złagodzenia swędzenia, trzeba dokładnie umyć skórę i zdezynfekować ją. Następnie można zastosować środki łagodzące swędzenie po ukąszeniach owadów. Jednym ze sprawdzonych, domowych sposobów jest przyłożenie w miejscu ukąszenia przekrojonej cebuli, co przyspieszy gojenie.

A jak można się chronić przez meszkami? Przed wizytą meszek w domu uchronią nas moskitiery oraz specjalne urządzenia wyłapujące owady. Natomiast na skórę warto stosować repelenty odstraszające owady lub naturalne preparaty na bazie olejków eterycznych. Można również unikać miejsc, gdzie meszki i komary się rozmnażają, to znaczy okolic zbiorników wodnych.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]