Niebezpieczeństwo w galerii lub kawiarni: tak ludzie tracą pieniądze z konta!

„W galerii handlowej, na dworcu lub w popularnej kawiarni – logowanie z miejsc publicznych do bankowości elektronicznej może skutkować tym, że stracisz swoje pieniądze. Sprawdź, w jakich sytuacjach unikać logowania do bankowości elektronicznej.” – ostrzega Bank Pekao.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Darmowe wi-fi może Cię słono kosztować. Chociaż taka opcja jest bardzo kusząca, to skorzystanie z niej może mieć przykre konsekwencje. Podobnie jak przy ogólnodostępnych komputerach, także w tym przypadku nie masz pewności czy sieć jest odpowiednio zabezpieczona. Tego typu sieci również mogą sprzyjać zainfekowaniu Twojego smartfona lub laptopa.” – czytamy w komunikacie banku.

Korzystanie z bankowości elektronicznej przez darmowe sieci Wi-Fi może być potencjalnie niebezpieczne z kilku powodów:

  1. Brak zabezpieczeń: Darmowe sieci Wi-Fi, takie jak te dostępne w kawiarniach, lotniskach czy innych miejscach publicznych, często nie zapewniają odpowiednich zabezpieczeń. Oznacza to, że potencjalnie inni użytkownicy tej samej sieci mogą przechwytywać i monitorować ruch sieciowy, w tym dane przesyłane podczas korzystania z bankowości elektronicznej.
  2. Ataki typu „man-in-the-middle” (MITM): Ataki MITM polegają na przechwyceniu komunikacji między dwiema stronami, często bez wiedzy użytkownika. W przypadku darmowych sieci Wi-Fi, atakujący może umieścić się pomiędzy twoim urządzeniem a serwerem banku, przechwytując wszystkie przesyłane dane, w tym poufne informacje logowania i dane bankowe.
  3. Fałszywe sieci Wi-Fi: Często cyberprzestępcy zakładają fałszywe sieci Wi-Fi o nazwach podobnych do tych używanych przez instytucje finansowe. Gdy użytkownik łączy się z taką siecią, wszelkie dane wprowadzone podczas korzystania z bankowości elektronicznej mogą być przechwycone przez atakującego.
  4. Niezabezpieczone urządzenia: W przypadku korzystania z darmowego Wi-Fi, nie możesz mieć pewności, jak zabezpieczono urządzenia innych użytkowników tej samej sieci. Jeśli inni użytkownicy mają zainfekowane malwarem urządzenia, mogą próbować atakować inne urządzenia w tej samej sieci, w tym twoje, próbując uzyskać dostęp do poufnych danych.

Aby zminimalizować ryzyko korzystania z bankowości elektronicznej przez darmowe Wi-Fi, zaleca się podjęcie następujących środków ostrożności:

  1. Unikaj korzystania z bankowości elektronicznej lub innych transakcji finansowych w miejscach publicznych przez niezabezpieczone sieci Wi-Fi.
  2. Jeśli musisz korzystać z bankowości elektronicznej, skorzystaj z prywatnej sieci wirtualnej (VPN). VPN tworzy szyfrowane połączenie między twoim urządzeniem a serwerem, co utrudnia przechwycenie danych przez atakujących.
  3. Upewnij się, że łączysz się z oficjalną siecią Wi-Fi dostarczaną przez instytucję finansową. Sprawdź nazwę sieci i zapytaj personelu, jeśli masz wątpliwości.
  4. Regularnie aktualizuj oprogramowanie swojego urządzenia, w tym system operacyjny i oprogramowanie antywirusowe. To pomoże zabezpieczyć urządzenie przed znanymi zagrożeniami.

Podsumowując, korzystanie z bankowości elektronicznej przez darmowe Wi-Fi niesie ryzyko przechwycenia danych przez atakujących. Dlatego zawsze zaleca się korzystanie z bezpiecznych sieci, a jeśli jest to konieczne, skorzystanie z VPN w celu zwiększenia ochrony prywatności.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]