Kontrole fiskusa. Sprawdzą każdego, nie tylko przedsiębiorców [21.07.2023]

W najbliższym czasie Urzędy Skarbowe będą mogły skontrolować każdego przedsiębiorcę i każdą firmę bez konieczności bezpośrednich wizytacji. Nowo wprowadzone regulacje dotyczą również osób prowadzących sprzedaż na platformach handlowych takich jak Allegro, OLX czy Vinted.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Kontrole skarbowe do tej pory odbywały się na zasadzie wyboru. Inspektorzy mieli możliwość wglądu w konta podatników, co ułatwiało im procedurę kontroli. Niemniej jednak, począwszy od połowy przyszłego roku, prawie nikt nie uniknie kontroli.

Zmiany te są wynikiem nowych przepisów mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Z dniem 1 lipca 2024 r., uruchomiony zostanie Krajowy System e-Faktur (KSeF), umożliwiający tworzenie, przechowywanie i wysyłanie faktur elektronicznych. Ten ogólnokrajowy system teleinformatyczny umożliwi organom podatkowym skuteczniejszą analizę i weryfikację, co powinno utrudnić przestępczość i nadużycia.

Nowe regulacje i ryzyko sankcji

Wdrożenie KSeF wiąże się z koniecznością zastosowania specjalnego oprogramowania. Każdy błąd na fakturze może prowadzić do nałożenia kary przez urząd skarbowy. Surowe sankcje przewidziane są również za wystawianie faktur poza systemem. W praktyce kary mogą wynieść nawet 100 proc. wartości podatku z faktury lub 18,7 proc. całkowitej wartości faktury.

Specjaliści wyrażają obawy, że przedsiębiorcy mogą zostać ukarani za błędy techniczne, które uniemożliwią prawidłowe wystawienie faktury lub spowodują, że faktura zostanie wystawiona nieprawidłowo.

Kontrole na platformach e-commerce

Dodatkowo, aktualnie obowiązujące przepisy zobowiązują platformy e-commerce, takie jak Allegro, Vinted czy OLX, do raportowania i rejestrowania sprzedawców, którzy przekraczają określony próg liczby transakcji lub wartości sprzedaży. Jest to konsekwencją unijnej dyrektywy DAC7, którą Polska musiała wdrożyć. Oznacza to, że sprzedawcy działający na dużą skalę muszą zarejestrować działalność gospodarczą i płacić podatki od swoich dochodów. Dzięki temu jest możliwe śledzenie, co, komu i za ile sprzedawca sprzedał.

Warto jednak zaznaczyć, że przepisy nie obejmują osób, które sporadycznie sprzedają na tych platformach, np. swoje niepotrzebne ubrania. Raportowanie nie jest wymagane dla sprzedawców, którzy zawarli mniej niż 30 transakcji w ciągu roku lub ich wartość nie przekroczyła 2 tysięcy euro.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]