Ogromne podwyżki w polskich bankach. Nawet 12 zł za wyciągnie pieniędzy [21.07.2023]

Bank PKO BP wprowadził zmiany w cenniku różnych usług. Podobne kroki podejmują również inne duże banki w Polsce. W większości usługi będą droższe.

Fot. Kraków w Pigułce

Masz daleko do ich bankomatu? Zapłacisz 10 zł

W trakcie wprowadzanych zmian wiele różnych kont zostało przekształconych w jedno PKO Konto za Zero. Jak sugeruje nazwa, konto to jest wolne od opłat. Karta do konta również, pod warunkiem wykonania co najmniej pięciu transakcji kartą lub za pomocą BLIK. Jeżeli ten warunek nie zostanie spełniony, opłata za korzystanie z karty wyniesie 10 zł.

Koszty autoryzacji przelewów za pomocą karty kodów wzrosły o 50 groszy. Zmieniły się także opłaty za korzystanie z bankomatów. Wypłaty z bankomatów PKO BP są darmowe, jednak korzystanie z bankomatów innych instytucji lub sieci wiąże się z opłatą 10 zł. Mimo że bankomatów PKO BP jest sporo, dla tych, którzy nie mieszkają w bliskim sąsiedztwie jednego z nich, miesięczne wypłaty gotówki mogą być dość kosztowne.

W przypadku operacji gotówkowych w oddziałach PKO BP, pierwsza taka transakcja jest darmowa, jednak za każdą kolejną naliczana jest opłata w wysokości 10 zł.

Również BOŚ Bank zdecydował się na podwyżkę opłat

Widać, że inne banki takie jak BOŚ Bank, również zdecydowały się na zwiększenie opłat. Opłata za prowadzenie konta w BOŚ Banku wzrosła z 6 zł do 9 zł. Jest możliwość uniknięcia tej opłaty, jeśli na konto wpłynie co najmniej 1500 zł, co stanowi wzrost w porównaniu do wcześniejszych 1000 zł. Opłata za kartę zwiększyła się o 1 zł, a za kartę ze zdjęciem – z 10 zł do 15 zł. Opłaty za przelewy w oddziałach banku wzrosły z 6 zł do 8 zł.

BNP Paribas to kolejny bank, który zdecydował się na podwyżki

BNP Paribas także postanowił zwiększyć swoje opłaty. Koszty związane z kartami debetowymi wzrosły o kilka złotych. Zwiększyły się również opłaty za wypłaty z bankomatów Euronet oraz bankomatów za granicą. Najbardziej istotną zmianą jest jednak podniesienie opłat za obsługę gotówkową w oddziałach banku z 10 zł do 12 zł.

Należy zaznaczyć, że i inne banki ogłosiły plany podniesienia opłat. Przyczyny takich decyzji mogą być różne, w tym koszty operacyjne, regulacje, technologia, zmiany na rynku czy inflacja.

Klienci nie są zadowoleni z tych zmian, szczególnie biorąc pod uwagę, że oprocentowanie nawet długoterminowych lokat nadal jest w większości dość niskie.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]