Uwaga, klienci banku: ryzyko utraty środków z konta! [29.07.2023]

ING Bank Śląski wydaje ostrzeżenie dla użytkowników platform OLX i Vinted: bądź świadomy jak unikać potencjalnych oszustów. Schematy oszustw mogą być zróżnicowane, ale wszystkie bazują na podobnej taktyce.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Sytuacja 1 – Nie dziel się kodem BLIK Złodziej dokonuje zakupu od Ciebie na OLX czy Vinted, twierdząc, że przebywa za granicą. Proponuje przesłanie funduszy bez dodatkowych opłat i prosi o utworzenie kodu BLIK jako dowód otrzymania środków. W rzeczywistości to Ty jesteś tym, kto mu przesyła pieniądze.

Pamiętaj, kod BLIK nie jest przeznaczony do odbierania płatności za sprzedawane przedmioty. Starannie przeczytaj powiadomienia w aplikacji mobilnej lub na stronie bankowości online. Zawsze powiadamiamy Cię, co dokładnie autoryzujesz.

Sytuacja 2 – Nie udostępniaj swoich danych bankowych lub danych karty Oszuści wysyłają wiadomość na Vinted lub na OLX, np. „Właśnie nabyłam od Ciebie przedmiot. Potwierdź sprzedaż przez e-mail”. Fałszywy e-mail może wyglądać jak oficjalny list.

Jeśli spróbujesz przeprowadzić transakcję zgodnie z instrukcją zawartą w e-mailu, możesz trafić na podrobione strony, które wyglądają jak serwisy płatnicze czy strony bankowe. Na tych stronach oszuści proszą o podanie loginu i pełnego hasła do bankowości, PIN-u do aplikacji, numeru PESEL. Wykorzystują te informacje do wyłudzenia pieniędzy z Twojego konta. Te środki najprawdopodobniej nie zostaną Ci zwrócone.

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo Zapoznaj się i przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. Starannie czytaj SMS-y od nas. Sprawdź, co dokładnie autoryzujesz. Jeśli np. w SMS-ie informujemy, że zmieniasz numer do autoryzacji, dodajesz odbiorcę albo aktywujesz aplikację – a tego nie zlecasz, to najprawdopodobniej ktoś nieuprawniony zalogował się na Twoje konto bankowe.

Nigdy nie podawaj pełnego hasła do Mojego ING oraz numeru PESEL – nigdy nie prosimy o to podczas logowania. Bądź ostrożny, gdy proszą Cię o podanie wielu swoich wrażliwych danych (hasła, PESEL, PIN, numer dowodu) w jednym miejscu. Naucz się, jak sprawdzić bezpieczeństwo strony, na której planujesz podać swoje dane. Dbaj o bezpieczeństwo swojego konta, np. korzystając z darmowej weryfikacji behawioralnej.

Korzystając z portali aukcyjnych Bądź ostrożny wobec potencjalnych kontrahentów. Dokonuj transakcji bezpośrednio przez dany portal. Unikaj transakcji bezpośrednich. Bądź czujny na próby nawiązania kontaktu poza portalem czy aplikacją, np. przez e-mail. Oszuści mogą podrabiać stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, w tym naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres strony widoczny w przeglądarce.

Sprawdź poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niepoprawnie językowo. Jeśli stałeś się ofiarą oszustwa niezwłocznie skontaktuj się z nami przez infolinię.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]