Ostrzeżenie od renomowanego banku: To może prowadzić do utraty twoich pieniędzy [30.07.2023]

Otrzymujesz numer infolinii na wyświetlaczu swojego telefonu lub SMS-a z nazwą ING jako nadawcą? Mogłoby się wydawać, że jest to typowy kontakt od banku. Niestety, może to być próba wyłudzenia danych przez cyberprzestępców.

Fot. Pixabay

Przestępcy wykorzystując słabości sieci komórkowych, są zdolni do maskowania prawdziwego numeru, z którego robią połączenie. SMS-y i rozmowy podszywające się pod kontakt od ING mają na celu zmylić Cię i zniżyć Twój poziom ostrożności. Wiadomości mogą zawierać informacje wprowadzające w błąd lub podejrzane linki, a podczas rozmów przestępcy mogą udawać pracowników infolinii lub działu bezpieczeństwa.

Zachowaj ostrożność i nie daj się oszukać, szczególnie gdy otrzymasz:

  • wiadomość o niespodziewanej pożyczce lub spłacie kredytu,
  • telefon z informacją o nagłym problemie, który wymaga Twojego natychmiastowego działania i transferu na „konto awaryjne”.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zawsze najlepiej się rozłączyć i ponownie zadzwonić na infolinię. Dzięki temu masz pewność, że rozmawiasz z prawdziwym przedstawicielem banku.

Przestępcy cybernetyczni ciągle wymyślają nowe strategie, mające na celu wyłudzenie Twoich danych i środków. Zwykle wygląda to tak:

Otrzymujesz telefon od oszusta, który udaje pracownika banku – na wyświetlaczu telefonu widzisz numer infolinii banku. Przestępca opowiada Ci historię, która ma na celu wywołać u Ciebie niepokój i wymaga natychmiastowego działania – straszy Cię pożyczką, spłatą raty, mówi, że stracisz pieniądze i namawia do przelewu na nieznany rachunek. Może również wysłać Ci SMS-a, aby zwiększyć swoją wiarygodność. Dajesz oszustowi wszystkie informacje, o które prosi, lub wykonujesz przelew na podane konto – i tak pieniądze lądują u złodzieja. Przykład SMS-a od oszusta

Dlaczego mogłoby Ci się wydawać, że odbierasz telefon lub SMS-a od banku Przestępcy wykorzystują luki w sieciach GSM i podszywają się pod renomowane instytucje, dlatego na wyświetlaczu telefonu widzisz numer infolinii lub nazwę banku. Jest to prosty sposób na kradzież, który nie wymaga nawet przejęcia danych do logowania.

Niestety, nie mamy wpływu na działanie sieci telekomunikacyjnych i nie możemy zapobiec podszywaniu się pod numery telefonów.

Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa Bądź ostrożny i nie podejmuj decyzji pod presją czasu W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze rozłącz się i skontaktuj z infolinią banku Nie dziel się swoimi danymi (zwłaszcza loginem, hasłem, numerem PESEL) ani kodami autoryzacyjnymi do bankowości elektronicznej Jeśli rozmówca sam nie podał swojego imienia i nazwiska, poproś go o to. Oszuści są niezwykle pomysłowi i ich metody działania zmieniają się z dnia na dzień. Bądź czujny i zastanów się dwa razy, zanim zdecydujesz się na przelew. Śledź nasze najnowsze komunikaty dotyczące bezpieczeństwa.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]