Bank przypomina: gdy korzystasz z tych serwisów musisz pamiętać o zasadach bezpieczeństwa [31.07.2023]

ING Bank Śląski wydaje ostrzeżenie: jeśli używasz stron OLX czy Vinted, poznaj sposoby na unikanie oszustów. Oszustwa na tych stronach mogą przyjmować różne oblicza, ale mają zazwyczaj podobną strukturę.

Fot. Kraków w Pigułce

Przypadek 1 – Nie dziel się swoim kodem BLIK Kiedy osoba dokonuje od Ciebie zakupu na OLX czy Vinted i twierdzi, że znajduje się za granicą, może zaproponować przesłanie Ci pieniędzy bez prowizji i poprosić o stworzenie kodu BLIK jako dowód na otrzymanie płatności. W rzeczywistości to Ty przekazujesz jej pieniądze.

Pamiętaj, że kod BLIK nie jest przeznaczony do otrzymywania płatności za sprzedawane produkty. Dokładnie przeczytaj wszystkie wiadomości w aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej. Zawsze informujemy Cię, co właściwie autoryzujesz.

Przypadek 2 – Nie dziel się swoimi danymi bankowymi lub danymi karty Oszuści mogą wysłać Ci wiadomość na Vinted lub OLX, na przykład „Właśnie dokonałam u Ciebie zakupu. Proszę potwierdź sprzedaż przez e-mail”. Fałszywe e-maile mogą wyglądać jak oficjalne listy.

Jeśli próbujesz zrealizować transakcję zgodnie z instrukcjami podanymi w e-mailu, możesz trafić na fałszywe strony, które wyglądają jak serwisy pośredników płatności lub bankowe strony internetowe. Na tych stronach oszuści mogą prosić o podanie loginu i pełnego hasła do bankowości, numeru PIN do aplikacji, numeru PESEL. Te informacje mogą zostać wykorzystane do wyłudzenia pieniędzy z Twojego konta. Utracone w ten sposób środki mogą być nieodzyskane.

Jak zapewnić bezpieczeństwo Znaj i przestrzegaj zasady bezpieczeństwa. Dokładnie czytaj wszystkie wiadomości SMS od nas. Sprawdź, co właściwie autoryzujesz. Na przykład, gdy w wiadomości SMS informujemy, że zmieniasz numer autoryzacji, dodajesz odbiorcę lub aktywujesz aplikację – a Ty tego nie zleciłeś, to najprawdopodobniej ktoś niepowołany zalogował się na Twoje konto bankowe.

Nie udostępniaj pełnego hasła do Mojego ING oraz numeru PESEL – nigdy nie prosimy o te informacje podczas logowania. Bądź na baczności, gdy proszą Cię o podanie wielu wrażliwych danych (hasła, PESEL, PIN, numer dowodu) w jednym miejscu. Dowiedz się, jak sprawdzić bezpieczeństwo strony, na której masz zamiar udostępnić swoje dane. Dbaj o bezpieczeństwo swojego konta, np. korzystając z darmowej weryfikacji behawioralnej.

Podczas korzystania z portali aukcyjnych Bądź ostrożny wobec potencjalnych kontrahentów. Dokonuj transakcji bezpośrednio przez daną platformę. Unikaj transakcji bezpośrednich. Uważaj na próby kontaktu poza platformą lub aplikacją, na przykład przez e-mail. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, w tym naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres strony w przeglądarce.

Sprawdź poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niepoprawnie językowo. Jeśli padłeś ofiarą oszustwa, jak najszybciej skontaktuj się z nami przez infolinię.

Eksperci radzą

To nie wszystko. Eksperci w zakresie bezpieczeństwa mają kilka porad, które zebraliśmy w jednym miejscu. Warto sie do nich zastosować.

  1. Dokładnie sprawdź profil sprzedawcy: Zwróć uwagę na długość czasu od założenia konta, ilość opinii od innych użytkowników i ich jakość. Jeśli profil jest nowy lub ma niewiele opinii, może to być czerwona flaga.
  2. Czytaj opisy produktów dokładnie: Oszuści mogą próbować wprowadzić w błąd, umieszczając niejasne lub mylące informacje. Upewnij się, że rozumiesz dokładnie, co kupujesz.
  3. Zwróć uwagę na zdjęcia: Czy zdjęcia wyglądają na profesjonalne? Czy są to zdjęcia rzeczywistego produktu, czy wyglądają na pobrane z internetu? Poproś sprzedawcę o dodatkowe zdjęcia, jeśli coś Cię niepokoi.
  4. Komunikuj się z sprzedawcą: Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zawsze skontaktuj się ze sprzedawcą. Oszuści często unikają bezpośrednich pytań lub dają niejasne odpowiedzi.
  5. Nie płac za pośrednictwem nieznanych systemów płatności: Oszuści mogą prosić o płatności przez nieznane lub nieoficjalne systemy płatności. Zawsze używaj bezpiecznych, zatwierdzonych metod płatności, takich jak te oferowane przez platformę.
  6. Sprawdź ceny: Jeśli coś wydaje się zbyt dobre, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak właśnie jest. Jeśli cena jest zdecydowanie niższa od rynkowej, może to być znak, że coś jest nie tak.
  7. Używaj opcji „Kup teraz” lub płatności przez platformę: Wiele platform oferuje ochronę dla transakcji przeprowadzanych wewnątrz ich systemów. Unikaj przelewów bankowych bezpośrednio do sprzedawców, chyba że jesteś pewien, że to bezpieczne.
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]