Kto trafi pod nadzór epidemiologiczny? Powrót do monitoringu dla wybranych chorób [31.07.2023]

Szef resortu zdrowia wprowadza nowe przepisy związane z infekcjami i chorobami zakaźnymi. Na mocy tych regulacji, pacjenci będą musieli poinformować inspektora sanitarnego o rezultatach leczenia lub o fakcie niebędącej nosicielami choroby po jej przebyciu.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Dnia 10 lipca, nowe zarządzenie ministra zdrowia zostało udostępnione do publikacji. Związane jest ono z infekcjami i chorobami zakaźnymi, które muszą być zgłaszane do odpowiednich organów sanitarnych, a także z rezultatami terapii.

Osoby, które skutecznie zwalczyły chorobę, tzw. ozdrowieńcy, będą musieli dostarczyć dowody na to, że nie są już jej nosicielami. Do wymienionych chorób zaliczają się błonica, cholera, dur brzuszny, dury rzekome typu A, B i C, a także ostre nagminne porażenie dziecięce.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl, nowe przepisy przewidują, że wyniki leczenia lub brak nosicielstwa u osób podejrzewanych (diagnozowanych) lub które przebyły infekcję lub chorobę z listy powyżej wymienionych, będą zgłaszane do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Zgodnie z tymi nowymi zasadami, takie osoby będą poddane indywidualnemu nadzorowi epidemiologicznemu, a w razie potrzeby, będą miały zapewnione szczepienia ochronne. Nowe zarządzenie zacznie obowiązywać 14 dni po dacie jego ogłoszenia.

W Polsce szerzą się choroby zakaźne

W 2022 roku liczba zachorowań na płonicę (szkarlatynę) wyniosła 12 628, podczas gdy rok wcześniej było zaledwie 2649 przypadków. Co do ospy wietrznej, w ubiegłym roku zanotowano 171 480 przypadków zachorowań, podczas gdy rok wcześniej było to 57 669.

Błonica, znana również jako diphtheria, to infekcyjna choroba wywołana przez bakterię Corynebacterium diphtheriae. Charakteryzuje się pojawieniem szarej, błonowatej warstwy na błonie śluzowej nosa, gardła, a czasem innych obszarów. Ta błona może prowadzić do poważnych problemów z oddychaniem i może wchłonąć toksyny, które wchodzą do krwiobiegu, powodując poważne uszkodzenia narządów.

Błonica była w przeszłości jedną z najpoważniejszych chorób zakaźnych i stanowiła poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Jednak dzięki skutecznym programom szczepień, choroba ta jest obecnie rzadka w krajach, gdzie szczepienia są dobrze wdrożone.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]