Takie paragony należy zgłaszać? Urzędy skarbowe alarmują [31.07.2023]

„Weź paragon” to ogólnopolska akcja informacyjna, koordynowana przez Ministerstwo Finansów od 2004 roku, mająca na celu uświadomienie polskim konsumentom roli paragonu fiskalnego oraz minimalizowanie negatywnych skutków nierzetelnego ewidencjonowania obrotów przez przedsiębiorców na kasach rejestrujących. Akcja stara się edukować społeczeństwo na temat znaczenia i korzyści wynikających z posiadania paragonu po dokonaniu zakupów.

Fot. Kraków w Pigułce

W okresie od 2012 do 2014 roku, akcja „Weź paragon”. W latach kolejnych akcja kontynuowała swoją działalność m.in. w 2015 i 2021 roku. Od 2023 roku prowadzona jest nowa kampania informacyjna.

„Warto zwrócić uwagę na prawidłowo wystawiony paragon. Zdarza się, że zamiast niego otrzymujemy potwierdzenie zapłaty kartą płatniczą. Musimy pamiętać, że wydruk z karty stanowi wyłącznie dowód zapłaty kartą debetową lub kredytową. Nie zastępuje on paragonu fiskalnego.

Innym przykładem nieuczciwego działania przedsiębiorców jest wydawanie paragonów niefiskalnych. Dotyczy to przede wszystkim usług gastronomicznych. Zamiast paragonu wystawiane są rachunki lub paragony kelnerskie” – pisze Ministerstwo Finansów.

Urząd Skarbowy przekonuje, że prawidłowo wystawiony paragon jest również w interesie klienta. Zdaniem Fiskusa to nie tylko pozbawianie dochodu państwa, z którego korzysta każdy z nas, ale również m.in. brak gwarancji i dowodu zakupu, który trzeba np. przedstawić w czasie wymiany czy zwrotu zakupionej rzeczy. Fiskus przypomina jednak, że są sytuacje, kiedy paragonu nie trzeba wystawiać, a poza tym nie każdy musi mieć kasę fiskalną.

jest lista podmiotów, które nie muszą rejestrować sprzedaży na kasie fiskalnej i wydawać paragonów m.in.:

  • rolnicy ryczałtowi, jeśli sprzedają produkty pochodzące z własnej działalności rolniczej (podatek płacą w wysokości zależnej od posiadanej ziemi uprawnej);
  • właściciele sklepów internetowych, jeśli zapłatę otrzymują wyłącznie za pośrednictwem poczty, banku, lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej i dostarczają zakupione u nich towary przez pocztę lub firmy kurierskie;
  • sprzedający produkty i usługi, jeśli ich roczna sprzedaż osobom fizycznym nie przekracza 20 tys. zł (Zwolnienie to nie dotyczy wielu branż. Bez względu na wysokość obrotów paragony fiskalne zawsze muszą wystawiać np. sprzedawcy m.in. papierosów, komputerów, perfum, gazu płynnego, a także usług – np. taksówkarskich, fryzjerskich, kosmetycznych czy gastronomicznych).
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]