CSIRT KNF ostrzega: Oszuści tworzą fałszywe strony podszywające się pod znane serwisy streamingowe [06.08.2023]

Komputerowy Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa CSIRT KNF wydał pilne ostrzeżenie dla wszystkich użytkowników i potencjalnych klientów platform streamingowych. Cyberprzestępcy, wykorzystując rosnącą popularność tego rodzaju usług, stworzyli fałszywe strony internetowe, które naśladują znane serwisy streamingowe, by wyłudzić dane osobowe i bankowe od nieświadomych ofiar.

Fot. Kraków w Pigułce

CSIRT KNF, czołowy organ ds. bezpieczeństwa cybernetycznego w Polsce, alarmuje, że problem jest na tyle poważny, że konieczne jest jak najszybsze poinformowanie społeczeństwa. Wiadomość ta jest szczególnie istotna dla wszystkich, którzy korzystają z popularnych platform streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Prime, Disney+ czy HBO GO.

Za sprawą tego typu oszustw, przestępcy mogą zdobyć dostęp do poufnych informacji, takich jak dane logowania, numery kart kredytowych, a nawet pełne profile użytkowników. Następnie mogą one zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości, nieautoryzowanych transakcji finansowych lub innych form oszustwa.

W ramach ostrzeżenia, CSIRT KNF udostępnił również grafikę, która zawiera przykłady niebezpiecznych domen, które są wykorzystywane przez cyberprzestępców. Choć te domeny mogą wyglądać na autentyczne na pierwszy rzut oka, zawierają subtelne różnice, które pozwalają na ich identyfikację jako fałszywe.

Zespół CSIRT KNF zachęca do dokładnej weryfikacji adresu strony, na której się znajdujemy. Niezwykle ważne jest, aby zwracać uwagę na szczegóły, takie jak błędy ortograficzne, brak szyfrowania SSL (brak „https” w adresie URL), czy też niewłaściwy układ strony.

Ponadto, CSIRT KNF zaleca, aby zawsze korzystać z bezpośrednich linków do platform streamingowych, a nie klikając na linki otrzymane w e-mailach czy wiadomościach, które mogą prowadzić do fałszywych stron.

Dla dodatkowej ochrony, zaleca się również korzystanie z wieloskładnikowego uwierzytelniania, gdzie to jest możliwe, oraz regularne zmienianie haseł.

Podsumowując, najważniejszą radą jest zawsze zachować ostrożność. Internet jest pełen potencjalnych zagrożeń, a oszustwa związane z fałszywymi stronami streamingowymi to tylko jedno z nich. Pamiętajmy, że nasza ostrożność i czujność są naszą najważniejszą linią obrony.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]