Kupujesz własne mieszkanie? Uważaj, możesz zostać podstępnie oszukany

W ostatnim czasie eksperci od cyfrowego bezpieczeństwa odnotowali zwiększoną liczbę wiadomości, w których oszuści informują o rzekomym otrzymaniu dodatku mieszkaniowego. Jest to niebezpieczny sposób, którym przestępcy wyłudzają dane osobowe pod pretekstem przyznania dofinansowania.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Osoby te często kontaktują się za pomocą SMS-ów o treści: „Gratulacje! Finansowanie odnotowane”, ” Finansowanie: Czas na realizacje marzeń”, „Ciesz się! Pieniądze na wyciągnięcie ręki”. W treści takich wiadomości znajduje się link prowadzący do fałszywej strony internetowej, która udaje serwis rządowy, np. hxxps://gov24pl[.]online lub zasilki-govpl[.]online.

Po kliknięciu w link, użytkownik zostaje przekierowany na stronę, która informuje o możliwości otrzymania „dodatku mieszkaniowego”. Przestępcy wykorzystują w ten sposób popularność rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, który wystartował z początkiem lipca. Ich celem jest wyłudzenie wrażliwych informacji, takich jak dane logowania do bankowości elektronicznej czy dane kart płatniczych.

Bank Pekao S.A. ostrzega: nie klikaj w linki zawarte w tego typu wiadomościach i pod żadnym pozorem nie loguj się do bankowości elektronicznej przez stronę, do której prowadzi link.

Oszuści często twierdzą, że otrzymałeś pieniądze bez wnioskowania o nie. Pamiętaj, jeśli przysługują Ci środki z któregokolwiek rządowego programu, musisz najpierw samodzielnie zawnioskować o dofinansowanie.

Jeżeli otrzymałeś podejrzany SMS lub podejrzewasz, że możesz być ofiarą oszustwa, postępuj zgodnie z poniższymi zaleceniami:

  1. Zadzwoń na infolinię Banku Pekao S.A. (+48 519 222 222) w celu blokady karty i dostępów do bankowości elektronicznej.
  2. Podczas rozmowy przekaż na infolinii wszystkie niezbędne informacje dotyczące oszustwa.
  3. Zmień natychmiast hasła logowania do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay na bezpiecznym urządzeniu.
  4. Złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w najbliższym komisariacie policji lub prokuraturze.
  5. Poinformuj bank o złożeniu zawiadomienia dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Pamiętaj, oszuści są sprytni i często wykorzystują nowe metody, aby wyłudzić Twoje dane osobowe. Zawsze bądź czujny i nie daj się nabrać!

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]