Banki podjęły ważną decyzję. Koniec z takimi przelewami [02.08.2023]

PKO Bank Polski nie będzie wykonywał przelewów do niektórych państw i banków. To nie jedyny bank, który podjął taki krok.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem, PKO BP wprowadza blokadę na transakcje przychodzące i wychodzące, realizowane w jakiejkolwiek walucie, związane z bankami rosyjskimi i białoruskimi. Konkretna lista banków objętych tymi restrykcjami jest dostępna na stronie banku.

Decyzja ta wynika z rosnącej presji międzynarodowej i sankcji, które zmuszają światowe instytucje finansowe do podjęcia adekwatnych kroków prewencyjnych.

PKO BP również wskazuje na potencjalne problemy z dokonywaniem płatności do banków zlokalizowanych w Rosji, na Białorusi i Ukrainie. To sugeruje, że transakcje mogą podlegać bardziej dogłębnym kontrolom, co może prowadzić do opóźnień, a nawet do odrzucenia transakcji przez banki pośredniczące lub regulujące te działania za granicą.

PKO BP nie jest jedyną instytucją, która zdecydowała się na takie działanie

Grupa BPS już w listopadzie poprzedniego roku zdecydowała się na ograniczenie przelewów. „Restrykcje będą miały wpływ na przekazy stanowiące płatność za przewóz towarów sankcjonowanych na terenie Rosji z/do Białorusi, jeżeli przekazane dokumenty wskazują, że handel dotyczy Rosji” – informował bank.

BNP Paribas również podjął podobne działania w marcu. „Możliwe są jedynie operacje płatnicze z Rosją za pośrednictwem banków, które nie podlegają jakimkolwiek sankcjom” – oświadczył BNP i opublikował listę banków objętych restrykcjami.

Austriacki Raiffeisen Bank International (RBI) posunął się jeszcze dalej i zablokował przelewy nie tylko do Rosji, ale również do 12 krajów, które wspierają ten kraj.

Sankcje, które wprowadzono na sektor bankowy w Rosji

Sankcje na sektor bankowy w Rosji nałożyły Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Wielka Brytania, Japonia i Kanada. Sankcje obejmują:

  • Zakaz transakcji z czołowymi rosyjskimi bankami, w tym Sbierbank, VTB, Gazprombank i VEB.RF.
  • Zamrożenie aktywów tych banków poza granicami Rosji.
  • Zakaz eksportu do Rosji technologii finansowych, w tym systemów płatności i oprogramowania bankowego.
  • Zakaz współpracy z rosyjskim sektorem finansowym.

Sankcje mają znaczący wpływ na rosyjską gospodarkę. W ciągu pierwszych dwóch tygodni po nałożeniu sankcji rosyjski rubel stracił połowę swojej wartości, a giełda upadła o ponad 40%. Sankcje również utrudniają rosyjskim firmom prowadzenie działalności i sprowadzanie towarów i usług z zagranicy. Władze rosyjskie próbują złagodzić skutki sankcji, ale nie jest jasne, czy będą one w stanie to zrobić w dłuższej perspektywie. W poprzednim roku z powodu niedoborów surowców grzewczych i energetycznych, rosyjska waluta odrobiła straty, ale szybko stało się jasne, że Europie nie grozi niebezpieczeństwo energetyczne. Obecnie rosyjski rubel ponownie notuje duże spadki.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]