Sieć 3G będzie wyłączana. Wielu abonentów zmieni telefony

Sieć 3G będzie wyłączana na rzecz 4G i 5G. Niektóre telefony mogą stracić dostęp do Internetu.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Jak poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) Plany wygaszania sieci 3G mają Orange i T-Mobile, natomiast Play nie ma aktualnie takich planów.

„Zgodnie z informacjami otrzymanymi przez nas od Orange, wyłączanie sieci 3G rozpocznie się w drugiej połowie września 2023 r., a cały proces ma się zakończyć w 2025 r. T-Mobile zakończył świadczenie usług 3G w II kwartale 2023 r. z wyjątkiem niewielkich obszarów, które zostaną także wyłączone do końca 2023 r. Spółka P4, czyli operator sieci Play, przekazał, że aktualnie nie ma planu wygaszania usług w technologii 3G” – czytamy na blogu UKE. UKE nie napisał nic o Plusie. Jak jednak można się dowiedzieć z doniesień prasowych, operator stopniowo będzie wyłączał sieć, co obecnie nie będzie miało wpływu na użytkowników. Cały proces ma zakończyć się w 2027 roku.

„Po wyłączeniu 3G konsumentowi, który nie posiada aparatu korzystającego z technologii 4G, pozostanie tylko sieć 2G – umożliwia ona przede wszystkim rozmowy, a także komunikację przy pomocy SMS-ów. Wyłączenie technologii 3G może niekiedy oznaczać konieczność wymiany starych telefonów komórkowych, działających tylko w tej technologii. Niestety, koszt takiej wymiany musi ponieść konsument. Szczegółowe informacje dostępne są u operatorów” – ostrzega UKE.

Potrzeba wymiany telefonów dotyczy głównie starszych modeli, które używają łączności 3G. Jeżeli telefon służy do dzwonienia i wysyłania wiadomości SMS, nadal będzie mógł to robić. Jeżeli jednak używacie go także do Internetu, to stracicie tę możliwość.

Zmierzch 3G w wielu krajach

Sieć 3G, znana również jako trzecia generacja technologii telekomunikacyjnych, jest standardem umożliwiającym transmisję danych w telefonach komórkowych, smartfonach i innych urządzeniach przenośnych. W porównaniu do poprzedniej generacji, 2G, sieć 3G oferuje znacznie szybszą prędkość transmisji danych, co umożliwiło wprowadzenie takich usług jak wideorozmowy, strumieniowanie muzyki i filmów, oraz przeglądanie Internetu na urządzeniach przenośnych.

Pierwsza komercyjna sieć 3G została uruchomiona przez firmę NTT DoCoMo w Japonii w 2001 roku. Technologia ta szybko rozprzestrzeniła się na cały świat, a w ciągu kilku lat większość krajów posiadała operacyjne sieci 3G. Sieci 3G były powszechne przez wiele lat, dopóki nie zostały zastąpione przez szybszą sieć 4G, a następnie 5G.

Sieci 4G i 5G, które są obecnie najnowszymi standardami, umożliwiają użytkownikom korzystanie z usług internetowych na swoich urządzeniach mobilnych z o wiele większą prędkością niż sieci 3G. Aby zrobić miejsce dla tych nowszych sieci, a także aby zminimalizować koszty utrzymania starszych sieci, operatorzy telekomunikacyjni na całym świecie stopniowo wyłączają sieci 3G. Proces ten nazywany jest „wygaszaniem” (ang. sunsetting) i polega na stopniowym wyłączaniu stacji bazowych sieci 3G, aż do całkowitego zaprzestania świadczenia usług w tym standardzie.

Wygaszanie sieci 3G ma wiele implikacji. Po pierwsze, użytkownicy z urządzeniami, które obsługują tylko sieci 3G, muszą zaktualizować swoje urządzenia do tych, które obsługują sieci 4G lub 5G. Po drugie, niektóre usługi, które nadal korzystają z sieci 3G, takie jak niektóre systemy monitoringu bezpieczeństwa lub urządzenia IoT (Internet of Things), muszą być zaktualizowane lub zastąpione, aby mogły działać w nowszych sieciach.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]