Część Polaków nie będzie mieć Internetu. Co to jest „Uwolnienie częstotliwości”?

Dwie główne firmy telekomunikacyjne w Polsce ogłosiły, że mają zamiar zaprzestać korzystania z sieci 3G, zastępując ją technologią LTE i 5G w celu ulepszenia przesyłania danych. Niemniej jednak, taka decyzja może skutkować brakiem dostępu do internetu dla posiadaczy starszych modeli telefonów komórkowych – alarmuje Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP).

Fot. Pixabay

W kontekście zarządzania spektrum radiowym, „uwolnienie częstotliwości” oznacza rezygnację z pewnego zakresu częstotliwości przez jedną usługę lub technologię, tak aby mogła z niego korzystać inna usługa lub technologia.

Technologie komórkowe takie jak 3G, 4G i 5G wykorzystują różne pasma częstotliwości do transmisji danych. Zasoby te są ograniczone, a walka o dostęp do nich jest intensywna, ponieważ przesył danych na wyższych częstotliwościach zazwyczaj umożliwia szybsze i bardziej efektywne przesyłanie danych.

W związku z tym, gdy operatorzy sieci komórkowych przechodzą na nową technologię, np. z 3G na 4G lub 5G, często muszą „uwolnić” pasma częstotliwości wykorzystywane przez starszą technologię.

Daje to możliwość ponownego wykorzystania tych częstotliwości przez nową technologię, co pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów spektrum radiowego.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]