Wizyty kontrolerów w domach: Zapłacisz za brak dokumentów [06.08.2023]

Od 28 kwietnia wprowadzone zostały nowe przepisy dotyczące świadectwa energetycznego, które nakładają na właścicieli nieruchomości obowiązek przedstawienia tego dokumentu w niektórych sytuacjach, takich jak wynajem. Niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z otrzymaniem surowych kar finansowych.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Jeśli zamierzasz wynająć swoje mieszkanie, konieczne jest posiadanie świadectwa energetycznego. Brak tego dokumentu może skutkować nałożeniem grzywny, której maksymalna wysokość wynosi 5000 zł.

Świadectwo energetyczne jest wymagane, gdy planujesz remont, wynajem lub sprzedaż nieruchomości. Koszt jego wydania może sięgnąć nawet 1000 zł. Świadectwo powinno zostać dostarczone nowemu właścicielowi lub najemcy w momencie, gdy budynek, część budynku lub lokal zostanie:

  • Sprzedany na podstawie umowy sprzedaży,
  • Przekazany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  • Wynajęty.

Warto zaznaczyć, że świadectwo energetyczne jest obowiązkowe dla budynków wybudowanych przed 2009 rokiem. Jeśli taki budynek zostanie zmodernizowany, konieczne jest uzyskanie nowego świadectwa. Brak dokumentu może skutkować nałożeniem kary po przeprowadzeniu kontroli.

Zadanie wprowadzenia tych regulacji jest podwójne. Po pierwsze, osoba wynajmująca lub kupująca nieruchomość będzie miała informację o przyszłych kosztach energii. Po drugie, to także sposób na zwiększenie świadomości energetycznej właściciela, który dowie się ile energii rzeczywiście zużywa jego mieszkanie lub dom.

Nie trzeba posiadać świadectwa energetycznego w przypadku, gdy lokal nie jest wynajmowany ani sprzedawany, lub gdy jego powierzchnia nie przekracza 70 m2.

Kontrole w tym zakresie rozpoczęły się po 28 kwietnia i ich częstotliwość zależy od mocy kotła. Wykonywane są raz na 2, 3, 4 lub 5 lat.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]