To będzie duża dawka pieniędzy! ZUS wyjaśnia czy trzeba składać wniosek [08.08.2023]

Prezydent Andrzej Duda oficjalnie podpisał ustawę, która przewiduje coroczny przelew dla wybranej grupy obywateli Polski. Pierwsze wpłaty powinny zacząć wpływać na ich konta w najbliższym czasie. Data wypłaty jest już znana.

Fot. Shutterstock

Na konferencji prasowej pod koniec lipca, premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że czternasty dodatek do emerytury trafi na konta seniorów na przełomie sierpnia i września.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Kancelarię Premiera, dodatkowe środki zostaną przelane razem ze standardową emeryturą. Dni wypłat to 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 każdego miesiąca.

Nie wszyscy seniorzy otrzymają świadczenie

W tym roku „czternastka” wyniesie 1588,44 zł brutto. Emeryci, których świadczenie przekracza 2900 zł brutto, otrzymają pomniejszoną kwotę, stosując zasadę „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że każdy dodatkowy złoty ponad 2900 zł brutto obniża kwotę „czternastki” o jedną złotówkę. W rezultacie, emeryci z wyższymi świadczeniami mogą nie otrzymać dodatkowych środków. To się stanie, gdy ich emerytura przekroczy 4438,44 zł brutto.

Czy trzeba składać wniosek? ZUS wyjaśnia

„Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone” – wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

„Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. 14. emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje” – dodaje ZUS.

Ci rekordziści nie mają co liczyć na 14. emeryturę

Mężczyzna z Zabrza, który po 62 latach pracy przeszedł na emeryturę, ma obecnie 86 lat i co miesiąc pobiera 43,4 tys. zł z ZUS. To nieosiągalny wynik dla innych, choć niektórzy są mu blisko. Przykładowo, emeryt z Warszawy co miesiąc otrzymuje 36 tys. zł, co daje mu drugie miejsce na liście najwyższych emerytur. Na trzecim miejscu jest mężczyzna z Poznania z emeryturą wynoszącą 32 tys. zł. Najwyższą emeryturę wśród kobiet otrzymuje mieszkanka Bydgoszczy – 32 tys. zł miesięcznie.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]