CSIRT KNF ostrzega: oszczędności mogą zniknąć w mgnieniu oka [13.08.2023]

Fałszywe strony bankowości elektronicznej są jednym z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia danych osobowych oraz dostępu do kont bankowych niewinnych użytkowników. CSIRT KNF w ostatnim czasie zauważył znaczny wzrost tego typu ataków i w związku z tym pragnie ostrzec wszystkich użytkowników przed zagrożeniem.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Nie można podkreślić tego wystarczająco mocno: oszuści są coraz bardziej wyspecjalizowani w tworzeniu stron, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak autentyczne strony banków. Te fałszywe witryny są tak przemyślane, że wielu użytkowników nie zauważa różnicy, dopóki nie jest za późno.

Jednym z najczęstszych sposobów na wprowadzenie użytkownika w błąd jest wykorzystanie adresu URL, który jest bardzo podobny do oryginalnego adresu banku. Może to być niewielka literówka, zmiana kolejności liter, lub nawet użycie znaków z innych alfabetów, które wyglądają identycznie lub bardzo podobnie do znaków z alfabetu łacińskiego.

📉 Przykłady niebezpiecznych stron:

(Na tym miejscu w oryginalnym artykule mogłaby się znaleźć grafika prezentująca rzeczywiste przykłady fałszywych adresów URL, które zostały wykorzystane przez oszustów w ostatnim miesiącu. W tym tekście nie mogę dostarczyć grafiki, ale warto dodać taką wizualizację, by użytkownik miał jasny obraz zagrożenia.)

Jak się bronić?

  1. Sprawdź adres URL: Zawsze patrz na pasek adresu, gdy logujesz się do swojego banku online. Upewnij się, że adres jest dokładnie taki, jak powinien być, bez literówek ani dziwnych znaków.
  2. Nie kieruj się linkami z podejrzanych wiadomości: Nigdy nie klikaj w linki przysłane przez nieznane osoby lub w nieproszonych wiadomościach e-mail. Zawsze ręcznie wpisuj adres swojego banku w przeglądarce.
  3. Korzystaj z weryfikacji dwuetapowej: Jeśli twój bank oferuje weryfikację dwuetapową, koniecznie z niej skorzystaj. To dodatkowa ochrona przed nieuprawnionym dostępem.

Bądźcie ostrożni, a przede wszystkim weryfikujcie adres strony, na której się znajdujecie. Lepiej być przewidującym niż stać się kolejną ofiarą cyberprzestępczości!

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]