Gdzie Twoje pieniądze naprawdę trafiają? Pułapki na niewinnych rodziców [14.08.2023]

Współczesne oszustwa stają się coraz bardziej wyrafinowane, a ich autorzy są coraz bardziej kreatywni w zdobywaniu naszej uwagi oraz w manipulowaniu nami. W sytuacjach, kiedy otrzymujemy wiadomość lub prośbę o przekazanie środków, kluczem jest ostrożność.

Fot. Pixabay

Jeśli otrzymasz wiadomość z nieznanego numeru lub podejrzanej treści, zastanów się dwa razy, zanim podejmiesz jakiekolwiek działanie. W takich sytuacjach najlepiej skontaktować się z tą osobą inną drogą, aby zweryfikować jej tożsamość i intencje. Jeśli jest to prośba o przekazanie pieniędzy, zawsze warto skonsultować się z kimś zaufanym.

CERT Polska, jedna z kluczowych instytucji odpowiadających za bezpieczeństwo cybernetyczne w Polsce, regularnie informuje o nowych sposobach oszustw i podkreśla, że cyberprzestępcy są niezwykle sprytni. Często wykorzystują informacje dostępne publicznie, a także dane osobowe zdobyte w trakcie wcześniejszych włamań.

Aby unikać takich pułapek, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach:

  • Weryfikacja przed działaniem: Nie przekazuj pieniędzy lub informacji tylko na podstawie wiadomości SMS czy komunikatora.
  • Ostrzeganie innych: Informuj bliskich, zwłaszcza młodszych członków rodziny, o potencjalnych zagrożeniach.
  • Uaktualnianie oprogramowania: Regularne aktualizacje mogą chronić przed wieloma zagrożeniami.
  • Raportowanie podejrzanych wiadomości: Działajmy społecznie odpowiedzialnie, zgłaszając potencjalne zagrożenia.

Należy pamiętać, że w dobie technologii, wszyscy jesteśmy potencjalnymi celami dla oszustów. Dlatego też ważna jest współpraca na wielu poziomach – od jednostek indywidualnych, przez instytucje rządowe, aż po organizacje międzynarodowe, takie jak CERT Polska. Tylko wspólne działanie i wzajemna edukacja mogą pomóc nam skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom płynącym z cyberprzestrzeni.

W dzisiejszym świecie, w którym technologia stała się integralną częścią naszego życia, świadomość cyfrowych zagrożeń jest nie tylko wartością dodaną, ale przede wszystkim koniecznością. Ważne jest, abyśmy byli dla siebie nawzajem wsparciem i dzielili się wiedzą o tym, jak chronić się w cyberprzestrzeni.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]