Niebezpieczny program: Czy przypadkiem nie masz go na smartfonie? [14.08.2023]

W dobie cyfrowego świata, w którym korzystamy z komunikatorów takich jak WhatsApp, Signal czy Telegram do przesyłania różnego rodzaju informacji, nasze dane wydają się być bezpieczne. Wielu z nas przesyła przez te aplikacje nawet najbardziej wrażliwe dokumenty, takie jak skany dowodów tożsamości, ufając ich zabezpieczeniom. Niestety, ostatnie doniesienia pokazują, że nasze zaufanie może być niewłaściwie ulokowane.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Według specjalistów z CYFIRMA, istnieje aplikacja, która pod przykrywką bezpiecznego komunikatora, przechwytuje dane z innych popularnych aplikacji do komunikacji. Nazwa tej aplikacji to „Safe Chat”, ale nie mylić jej z zupełnie innym i bezpiecznym komunikatorem o nazwie „SafeChat”.

Wielu użytkowników jest wprowadzanych w błąd przez wygląd i funkcjonalność Safe Chat. Aplikacja ta wykorzystuje proste uprawnienia, które są często nadawane bez głębszego zastanowienia, do przechwytywania komunikatów z aplikacji takich jak Messenger, WhatsApp, Telegram czy Signal. Te dane są następnie przesyłane na serwer oszustów.

Dlaczego to takie niebezpieczne? Dane przechwytywane z komunikatorów mogą być wykorzystywane w różny sposób, od wyłudzeń pieniędzy, poprzez cyberprzemoc, aż do ataków phishingowych. Wystarczy tylko kilka wiadomości, aby oszuści mogli ukraść tożsamość, dostać się do konta bankowego lub nawet zaciągnąć pożyczkę na czyjeś nazwisko.

Jak więc chronić się przed spyware i podobnymi zagrożeniami? Oto kilka podstawowych zasad:

  1. Aktualizuj system i aplikacje: Regularne aktualizacje mogą chronić przed znanymi lukami w bezpieczeństwie.
  2. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego: To twoja pierwsza linia obrony przed złośliwym oprogramowaniem.
  3. Pobieraj aplikacje tylko z zaufanych źródeł: Zawsze używaj oficjalnych sklepów z aplikacjami.
  4. Sprawdzaj uprawnienia aplikacji: Jeśli coś wydaje się podejrzane, prawdopodobnie tak jest.
  5. Nie klikaj w podejrzane linki: Ochrona przed phishingiem zaczyna się od ostrożności.
  6. Zachowuj ostrożność z Wi-Fi i Bluetooth: Otwarte połączenia mogą być zagrożeniem.
  7. Rob kopia zapasowa danych: W razie ataku spyware będziesz miał z czego przywrócić dane.

Podsumowując, w świecie cyfrowym nasze dane są cenniejsze niż złoto. Chociaż komunikatory takie jak WhatsApp czy Telegram oferują zabezpieczenia, zawsze musimy być czujni i chronić się przed potencjalnymi zagrożeniami. Pamiętaj, że w świecie online, ostrożność nigdy nie jest nadmierna.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]