Pieniądze znikają z kont. Ich właściciele popełnili kardynalny błąd [15.08.2023]
W erze cyfrowej, w której bankowość online stała się normą, oszuści nie śpią. CSIRT KNF, czyli zespół reagowania na incydenty komputerowe przy Komisji Nadzoru Finansowego, ostrzega przed jednym z najbardziej zdradliwych sposobów oszustwa: fałszywymi stronami bankowości elektronicznej.
Choć mogłoby się wydawać, że różnica między prawdziwą a fałszywą stroną jest oczywista, wiele z nich jest stworzonych w taki sposób, że na pierwszy rzut oka przypominają oficjalne portale bankowe. Co gorsza, oszuści stają się coraz bardziej kreatywni w tworzeniu adresów, które na pozór wydają się autentyczne.
Niektóre z tych stron wykorzystują adresy internetowe z drobnymi literówkami lub dodatkowymi znakami, które łatwo przeoczyć podczas wprowadzania adresu w pasku przeglądarki. W innych przypadkach przestępcy używają znaków pochodzących z innych alfabetów, które są łudząco podobne do oryginalnych liter. Dla nieświadomego użytkownika taka strona może wydawać się całkowicie prawdziwa.
W ostatnim miesiącu CSIRT KNF zidentyfikował i udostępnił przykłady niebezpiecznych stron, które podszywały się pod bankowość elektroniczną. 📉 Wizualnie wyglądały one identycznie jak prawdziwe strony banków, oferując funkcje logowania i dostępu do konta. Celem tych stron jest kradzież danych logowania oraz innych poufnych informacji.
Jak się chronić?
Kluczem do bezpieczeństwa jest uwaga i ostrożność. Zawsze sprawdzaj adres strony internetowej, na której się znajdujesz, przed wprowadzeniem jakichkolwiek danych. Upewnij się, że strona korzysta z protokołu HTTPS i posiada certyfikat SSL (mały zamek w pasku adresu). Pamiętaj też, aby regularnie aktualizować swoje oprogramowanie i przeglądarkę oraz korzystać z zaufanych źródeł.
Pamiętajmy, że cyberprzestępcy nieustannie szukają sposobów, by wykorzystać naszą niewiedzę lub chwilę nieuwagi. Dlatego ważne jest, byśmy byli zawsze czujni i wiedzieli, jak się przed nimi bronić.
Bądźcie ostrożni i weryfikujcie adres strony, na której się znajdujecie!
W Krakowie w Pigułce pracuje na stanowisku redaktora. Zajmuje się tematami miejskimi. Lubi poznawać nowych ludzi i nowe miejsca.