Jak należy się chronić przed przegrzaniem organizmu? Oto kilka niezwykle ważnych zasad

Upały nie opuszczą nas jeszcze przez kilka dni, warto zatem wiedzieć jak ważne jest umiejętne radzenie sobie z nimi. Ratownicy zwracają uwagę na kilka ważnych zasad, które pozwolą uniknąć niebezpiecznych konsekwencji

Fot. Pixabay

Podstawowym aspektem dbania o swoje zdrowie w czasie wysokich temperatur i ostrego słońca jest odpowiednie nawodnienie. Należy pić często, regularnie i małymi porcjami. Ponadto nie powinno się pić napojów moczopędnych, takich jak kawa czy napoje alkoholowe. W najgorętszych porach dnia, od około południa do godziny 15:00, należy ograniczyć aktywność fizyczną i nadmiernego wystawiania się na słońce. Ważna jest również ochrona skóry przed promieniowanie UV – stosowanie kremów z filtrem, zakładanie okularów przeciwsłonecznych, nakrycia głowy oraz zwiewnych ubrań z jasnych, lekkich tkanin.

W domu również należy wietrzyć pomieszczenia, gdyż do przegrzania organizmu nie musi dojść bezpośrednio na słońcu. Grozi to również w dusznych, ciepłych pomieszczeniach lub podczas gorących kąpieli np. parowych. Narażone są szczególnie małe dzieci i osoby starsze. Także osoby, które cierpią na przewlekłe choroby, takie jak np. cukrzyca lub problemy z tarczycą. Niektóre z przyjmowanych leków także mogą zwiększać ryzyko przegrzania – wśród nich są leki przeciwhistaminowe lub niektóre antydepresanty. Należy pamiętać, że skutki przegrzania mogą utrzymywać się od kilku godzin do nawet kilku dni.

Natomiast samo przegrzanie objawia się między innymi bólem głowy, podwyższoną temperaturą ciała, dreszczami czy uczuciem senności lub nudności. Jeżeli takie objawy wystąpią u nas lub innych osób, należy szybko działać. Przede wszystkim trzeba takiej osobie zapewnić zacienione miejsce i zdjąć nadmiar ubrań, jeśli jest taka potrzeba. Następnie trzeba stopniowo ochładzać organizm np. poprzez zimne okłady i nawadnianie – często i małymi porcjami.

W sytuacji gdy objawy nie ustępują, należy zadzwonić po profesjonalną pomoc. Ratownicy medyczni ocenią stan poszkodowanego i na tej podstawie będą mogli podjąć odpowiednie działania. W pierwszej kolejności jest to ocena parametrów życiowych poszkodowanego –  sprawdzenie ciśnienia i saturacji. Potem podawane są płyny i ewentualny transport poszkodowanego do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Źródło: polsatnews.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]