Czy ostateczny kres dla papierosów w sklepach już nadszedł? [17.08.2023]

Głosy domagające się zakazu sprzedaży tytoniu stają się coraz głośniejsze na świecie, a Europa również kieruje się w tym kierunku pod przewodnictwem Unii Europejskiej. Wygląda na to, że wspólnota może wkrótce wprowadzić całkowite ograniczenie w handlu papierosami, zwłaszcza, że pewne kraje zaczynają je usuwać z oferty sklepów.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Od 1 lipca 2024 r., Holandia będzie pierwszym krajem europejskim wprowadzającym całkowity zakaz sprzedaży papierosów w sklepach. Tytoń będzie dostępny jedynie w wyznaczonych miejscach i według niektórych źródeł, możliwe jest, że zakup będzie wymagał specjalnych pozwoleń. Co ciekawe, wiele sklepów entuzjastycznie podchodzi do tej zmiany, z niektórymi decydującymi się na wcześniejsze usunięcie papierosów z oferty.

Chociaż Holandia jest pierwszym krajem w Europie wprowadzającym taki zakaz, Bhutan, mały kraj azjatycki, wprowadził już podobne ograniczenia w 2004 roku, z nielicznymi wyjątkami dotyczącymi używania tytoniu do osobistych celów.

W Australii również obowiązują surowe przepisy dotyczące tytoniu, takie jak jednolite opakowania od 2012 roku i wysokie opłaty, co sprawia, że jest to jedno z miejsc, gdzie papierosy są najdroższe, z ceną wynoszącą średnio około 70 zł za paczkę.

Wielka Brytania i Szwecja to tylko dwa z krajów, które dążą do zredukowania liczby palaczy do 5 proc., co oznaczałoby status kraju wolnego od papierosów. Choć Polska miała podobne ambicje, pandemia COVID-19 spowodowała opóźnienia w realizacji tych planów.

Kilka globalnych sieci detalicznych, zarówno w USA, jak i Europie, rozważa zakaz sprzedaży papierosów. Na przykład, Lidl zamierza zakończyć sprzedaż papierosów w Danii do 2028 roku, a możliwe jest, że rozszerzy ten zakaz na całą Europę.

Polska również ograniczy sprzedaż papierosów?

W Polsce sytuacja jest inna, ponieważ sieci handlowe na razie nie wyrażają opinii na temat działań innych krajów i nie informują o ewentualnych planach zakazu sprzedaży papierosów. Polska polityka antytytoniowa koncentruje się głównie na edukacji i ograniczeniu reklam oraz miejsc, w których można palić.

Unia Europejska bierze pod uwagę wprowadzenie jednolitych cen papierosów w całej Unii. W listopadzie w Panamie odbędzie się spotkanie dotyczące Konwencji WHO o Ograniczeniu Użycia Tytoniu. Plany te budzą kontrowersje, zwłaszcza wśród ekspertów, którzy uważają, że mogą one naruszać obowiązujące przepisy.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]