Dostałeś taki banknot? Będziesz musiał go wymienić i to jak najszybciej [19.08.2023]

We wrześniu zostanie uruchomiony nowy system ochrony pieniędzy w bankomatach. Eksperci, banki oraz operatorzy dostrzegają związane z tym wyzwania. Klienci powinni być na baczności – w przypadku otrzymania banknotu zabarwionego specjalną farbą, konieczna będzie jego natychmiastowa wymiana.

Fot. Kraków w Pigułce

Od 23 września zaczyna obowiązywać regulacja MSWiA, zgodnie z którą 40% bankomatów w Polsce powinno być wyposażonych w system IBNS (Intelligent Banknote Neutralisation System). Jego głównym celem jest wykrywanie kradzieży i oznaczanie banknotów trwałą farbą, uniemożliwiając ich ponowne wprowadzenie do obiegu.

Banki i operatorzy sceptyczni

Wprowadzenie tego systemu napotyka na wiele trudności. Dla początku, koszty związane z IBNS są duże, a przy licznej flocie bankomatów koszty te mogą sięgać setek milionów. Co więcej, mniej rentowne bankomaty mogą zostać wycofane z użytku. Dodatkowy problem stanowi kwestia homologacji systemu – według informacji portalu Business Insider, wielu operatorów ma trudności z jej uzyskaniem, gdyż Polskie Centrum Akredytacji nie przyznało akredytacji żadnemu podmiotowi w kraju. Operatorzy także kwestionują potrzebę wdrażania IBNS, uznając, że obecne metody ochrony są wystarczająco skuteczne.

Będą zdarzać się pomyłki

Konsekwencje nowego systemu dotyczą również konsumentów. Może się zdarzyć, że system nie zadziała poprawnie i banknoty, które otrzymają będą zabarwione. W Polsce takie banknoty nie będą akceptowane, jednak istnieje możliwość ich wymiany w NBP. Wymiana niewielkich sum nie będzie dużym problemem, ale sytuacja komplikuje się, gdy bankomat wyda znaczącą ilość zabarwionych banknotów.

Inne systemy

Istnieje kilka systemów, które działają podobnie i nie jest wykluczone, że w kilku bankomatach został użyty inny system.

  • Zabarwienie banknotów: Jak już wspomniano, niektóre systemy używają trwałych farb, które zabarwiają banknoty w razie włamania. Farba jest trudna do usunięcia i sprawia, że banknoty są łatwo rozpoznawalne.
  • Systemy klejące: Te systemy aktywują specjalny klej lub żywicę, który skleja banknoty ze sobą po wykryciu włamania. Sklejone w ten sposób banknoty stają się niemożliwe do oddzielenia bez ich zniszczenia, co czyni je bezużytecznymi dla złodzieja.
  • Dym i mgła: Niektóre systemy zabezpieczające mogą wyzwalać gęsty dym lub mgłę wewnątrz bankomatu po wykryciu włamania. Ma to na celu zmylić i odstraszyć złodzieja, a także sprawić, że dostęp do gotówki stanie się trudniejszy.
  • Trwałe znaczniki: Podobne do farb, ale zamiast barwić całe banknoty, zostawiają trwałe, specyficzne znaczniki na banknotach. Mogą to być mikroskopijne czipy, środki chemiczne lub specjalne znaczniki świetlne widoczne tylko pod UV.
  • Systemy śledzenia: Niektóre bankomaty mogą być wyposażone w ukryte urządzenia śledzące, takie jak GPS. Jeśli bankomat zostanie skradziony, urządzenie śledzące pozwoli na zlokalizowanie go.
  • Dźwiękowe alarmy: Te systemy aktywują głośny alarm w przypadku włamania, odstraszając złodzieja i przyciągając uwagę przechodniów czy ochrony.
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]