Bezprecedensowy sposób oszustwa związany z „dodatkiem mieszkaniowym”! [21.08.2023]

Bank Pekao S.A. ostrzega przed niebezpiecznym zjawiskiem, które zdobyło popularność wśród cyberprzestępców. Chodzi o wiadomości wykorzystujące temat dofinansowania do mieszkań, w których próbuje się wyłudzić od użytkowników wrażliwe informacje.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Mechanizm działania oszustwa

Działanie oszustwa jest dość proste, ale przez to skuteczne. Otrzymujesz SMS, który może brzmieć zachęcająco, np. „Gratulacje! Finansowanie odnotowane”, czy „Ciesz się! Pieniądze na wyciągnięcie ręki”. Co ważne, w treści SMS-a pojawia się link, który przekierowuje na strony podszywające się pod oficjalne serwisy rządowe.

Te fałszywe strony, takie jak hxxps://gov24pl[.]online czy zasilki-govpl[.]online, udają platformy rządowe służące do logowania z wykorzystaniem profilu zaufanego. Po wejściu na witrynę oferowana jest nam „szansa” na otrzymanie dodatku mieszkaniowego. Należy jednak podkreślić, że jest to jedynie pretekst do wyłudzenia od nas danych logowania do konta bankowego lub danych naszej karty płatniczej.

Powiązania z programem „Bezpieczny Kredyt 2%”

To oszustwo jest tym bardziej podstępne, że wiąże się z ogólnopolską kampanią programu mieszkaniowego „Bezpieczny Kredyt 2%”, który został wprowadzony na początku lipca. Cyberprzestępcy wykorzystują popularność tego programu, aby wprowadzić potencjalne ofiary w błąd.

Jak się przed tym bronić?

Przede wszystkim nie klikajmy w linki zawarte w nieznanych wiadomościach, a jeśli już to zrobimy – pod żadnym pozorem nie wprowadzajmy swoich danych. Jeśli otrzymujesz informację o przyznaniu Ci jakiegoś dofinansowania, a wcześniej nie składałeś odpowiedniego wniosku – to z całą pewnością jest to próba oszustwa.

Co zrobić, jeśli padłeś ofiarą oszustwa?

Jeżeli masz obawy, że mogłeś paść ofiarą oszustwa, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Zadzwoń na infolinię Banku Pekao S.A. (+48 519 222 222) w celu blokady karty i dostępów do bankowości elektronicznej.
  2. Podaj wszystkie informacje dotyczące podejrzanego oszustwa.
  3. Zmień hasła logowania do serwisu Pekao24 i aplikacji PeoPay na bezpiecznym urządzeniu.
  4. Zawiadom odpowiednie organy ścigania, tj. policję lub prokuraturę o podejrzeniu przestępstwa.
  5. Poinformuj bank o podjętych działaniach w sprawie oszustwa.

Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach bezpieczeństwo naszych danych w sieci jest priorytetem. Oszuści nie śpią, więc zawsze bądźmy czujni i zachowujmy ostrożność w sieci.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]