Pies na spacerze bez smyczy ani kagańca. Kiedy grozi za to kara?

Właściciele czworonogów często stoją przed dylematem, czy przy każdym spacerze należy czworonogowi zakładać kaganiec, oraz w jakich sytuacjach można spuścić go ze smyczy?

Fot. Pixabay

Ustawa o ochronie zwierząt mówi, że zabronione jest puszczanie psów bez możliwości sprawowania nad nimi kontroli. Ponadto nie można puszczać pupili, które nie posiadają oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. Natomiast według Kodeksu wykroczeń, osoba, która nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

W praktyce jednak wspomniane środki ostrożności nie są zdefiniowane, jednak w założeniu powinny być dopasowane do konkretnego zwierzęcia oraz sytuacji. Mogą być one natomiast określane w przepisach lokalnych, dla konkretnej gminy. Dodatkowo, ustawa o ochronie zwierząt nie mówi wprost o zakazie wyprowadzania zwierząt bez smyczy oraz bez kagańca.

W praktyce oznacza to, że jedynie właściciele, którzy mają odpowiednią kontrolę nad zwierzęciem (np. są w stanie go do siebie przywołać), mogą spuścić go ze smyczy. Jednak i tu są dwa wyjątki. Po pierwsze jeżeli dana gmina wprowadziła nakaz wyprowadzania zwierząt na smyczy, wówczas trzeba się do tego zastosować bez wyjątków. W przeciwnym wypadku może grozić mu kara finansowa. Po drugie, w lasach właściciel ma obowiązek prowadzenia psów na smyczy. Kodeks wykroczeń mówi, że osoba, która puści psa w lesie, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Co natomiast z kwestią kagańca? Tutaj przepisy również nie wyjaśniają tego wprost, jednak niektóre gminy nakazują takie rozwiązanie wobec psów ras uznanych za agresywne. Wśród nich wymienia się:

 •       amerykańskiego pit bull terrier
 •       psa z Majorki,
 •       buldoga amerykańskiego,
 •       doga argentyńskiego,
 •       psa kanaryjskiego,
 •       tosa inu,
 •       rottweilera,
 •       akbash dog,
 •       anatoliana karabash,
 •       moskiewskiego stróżującego,
 •       owczarka kaukaskiego.

Bez wyjątków, pies musi mieć założony kaganiec w pojazdach komunikacji miejskiej, w przeciwnym razie kierowca ma prawo poprosić o opuszczenie pojazdu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pies przewożony jest w specjalnym transporterze. Według Kodeksu wykroczeń, jeżeli pies stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, jego właściciel podlega karze ograniczenia wolności, grzywny lub karze nagany. W przypadku nie zachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, wówczas podlega on karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]