Pierwszy przypadek legionelli w nowym województwie. Liczba przypadków rośnie

Z sobotniego raportu Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wynika, że 14 nowych zakażeń legionellą potwierdzono u pacjentów hospitalizowanych na Podkarpaciu i w Lublinie, lub przyjętych w piątek do szpitali.

Fot. Kraków w Pigułce

Szczegóły przypadku

Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa (PAP), mężczyzna, który trafił do szpitala w Lublinie, miał wcześniej przebywać na terenie Podkarpacia. To pierwszy potwierdzony przypadek legionelli w województwie lubelskim. Zakażenie legionellą jest poważnym zagrożeniem, ponieważ bakteria ta może prowadzić do choroby z Legionellosis, która wywołuje objawy podobne do grypy, ale może prowadzić do poważniejszych komplikacji, takich jak zapalenie płuc.

Reakcja służb zdrowia

W obliczu tego nowego przypadku, służby zdrowia na terenie województwa lubelskiego oraz Podkarpacia zostały postawione na baczność. Wszystkie placówki medyczne zostały poinformowane o ryzyku związanym z legionellą i zostały wydane wytyczne dotyczące postępowania z pacjentami z podejrzeniem tej infekcji. Ponadto, przeprowadzane są badania wody i systemów wentylacyjnych w budynkach publicznych i szpitalach, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się bakterii.

O Legionelli

Legionella jest bakterią, która występuje naturalnie w wodzie słodkiej, jak rzeki i jeziora, ale może również rozmnażać się w systemach wodnych w budynkach, takich jak klimatyzacja i systemy grzewcze. Choroba z Legionellosis przenosi się przez inhalację drobnych kropel wody zawierających bakterie, które mogą być emitowane przez takie urządzenia jak prysznice czy klimatyzacje. Nie przenosi się ona z osoby na osobę.

Apel do społeczeństwa

Władze apelują do społeczeństwa, aby zachować czujność i zgłaszać jakiekolwiek objawy przypominające grypę lub zapalenie płuc. Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby starsze, dzieci, osoby z osłabionym układem odpornościowym i pacjentów z przewlekłymi chorobami, ponieważ są one bardziej narażone na zakażenie legionellą i mogą mieć poważniejsze konsekwencje zdrowotne.

Podsumowanie

W obliczu pierwszego potwierdzonego przypadku legionelli w województwie lubelskim, władze i służby zdrowia podejmują kroki w celu zminimalizowania ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się bakterii. Czujność społeczeństwa i przestrzeganie wytycznych jest kluczowe w celu zapobiegania dalszym zakażeniom.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]