Co robić w przypadku użądlenia szerszenia? Te naturalne sposoby skutecznie niwelują ból

Szerszenie, nie bez powodu, budzą strach u większości ludzi. ich ugryzienie jest opisywane jako niezwykle bolesne ale, na szczęście nie jest niebezpieczne. Wyjątkiem są osoby uczulone na jad błonkoskrzydłych 

Fot. Pixabay

Na odgłosy donośnego bzyczenia, przez niektórych porównywane do dźwięków wiertarki, wiele osób dostaje gęsiej skórki i ma ochotę uciekać jak najdalej. Pomimo, iż zaleca się zachowanie spokoju i nie wykonywania gwałtownych ruchów w sytuacji spotkania szerszenia, to ciężko często jest zapanować nad paniką i nerwowym odganianiem owada. Oczywiście nie jest regułą czy w takiej sytuacji zostaniemy użądleni.

Użądlenie szerszenia stanowi duże niebezpieczeństwo dla osób uczulonych na jego jad, jednak reakcje alergiczne objawiają się różnie. W najłagodniejszej wersji na całym ciele mogą pojawić się zaczerwienienia, obrzęki oraz świąd. Niekiedy jednak pojawiają się wymioty oraz biegunka, a także trudności w oddychaniu. W najbardziej skrajnych przypadkach występuje kołatanie serca, dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Alergicy po ukąszeniu muszą bezzwłocznie zostać przetransportowani do szpitala.

Natomiast dla osób, które nie są uczulone, ugryzienie nie jest niebezpieczne jednak oczywiście mało przyjemne. Zwykle pojawia się ból, zaczerwienienie i opuchlizna, które mogą utrzymywać się przez kilka dni. U niektórych poszkodowanych występują bóle głowy i uczucie rozbicia podobne do przeziębienia. Jednak jak zachować się bezpośrednio po ugryzieniu?

Przede wszystkim należy oddalić się od miejsca, w którym szerszeń nas użądlił, na co najmniej 50 metrów, z uwagi na to, że szerszenie żyją zwykle w koloniach. Każdy szerszeń wytwarza feromony, które w momencie zagrożenia wabią inne szerszenie, które mogą ponownie zaatakować ofiarę. Zmasowany atak szerszeni to już bardzo groźna sytuacja, nie tylko dla osób uczulonych na ich jad. Warto również udać się w zaciemnione miejsce, aby uniknąć ekspozycji użądlonego miejsca na słońce.

Na miejsce użądlenia natomiast można zastosować okład chłodzący (np. kostka lodu, materiał nasączony zimną wodą lub chłodny, metalowy przedmiot). Następnie należy miejsce przetrzeć środkiem dezynfekującym, można również zażyć leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna lub preparaty odczulające jak wapno.

Należy pamiętać aby nie zostawiać osoby użądlonej samej, gdyż ważna jest obserwacja objawów i w razie potrzeby wezwanie pomocy medycznej. Skuteczne są również domowe, naturalne sposoby na ugryzienia szerszeni. Ulgę w bólu przyniosą nam plaster cebuli, rabarbar, korzeń pietruszki lub zsiadłe mleko.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]