Ostrzeżenie dla klientów: Polski bank informuje o nowym sposobie działania oszustów!

Czy jesteś świadomy ryzyka związanego z klikaniem w linki prowadzące do fałszywych stron lub oszustami telefonicznymi, którzy przedstawiają się jako przedstawiciele banków lub innych instytucji? Ostrożność jest kluczowa, gdyż przestępcy zaczęli łączyć te dwa typy oszustw.

Fot. Pixabay

Jak wygląda ta nowa metoda oszustwa?

Oszuści polują na swoje ofiary na znanych portalach sprzedażowych. Jeżeli będziesz wystawiał przedmiot na sprzedaż, mogą się z Tobą skontaktować, wyrażając chęć zakupienia produktu. Alternatywnie, możesz otrzymać telefon od osoby podającej się za doradcę serwisu sprzedażowego lub bankowego pracownika, oferującego pomoc techniczną w realizacji transakcji. W trakcie rozmowy, zbrodniarze mogą wspomnieć o konieczności przelania funduszy na „bezpieczne konto” lub potrzebie weryfikacji przed finalizacją transakcji. W ramach tej „weryfikacji” będą próbować uzyskać od Ciebie kod BLIK oraz autoryzację operacji, aby wyciągnąć pieniądze z Twojego konta. Mogą też przesłać Ci link do fałszywej strony internetowej, mając na celu wyłudzenie Twoich danych do bankowości online.

Uwaga! W takiej sytuacji nigdy nie:

 • udostępniaj swoich danych logowania czy osobistych na stronie dostępnej z otrzymanego linku;
 • dziel się z nikim kodem BLIK;
 • zatwierdzaj transakcji, której sam nie zainicjowałeś;
 • wpisuj informacji swojej karty płatniczej na stronie pochodzącej z linku;
 • zawsze uważnie czytaj komunikaty autoryzacyjne; Dodatkowo, zwracaj uwagę na ryzykowne linki w SMS-ach czy mailach. Przestępcy często wysyłają fałszywe informacje dotyczące np.:
 • zaległości za przesyłkę lub rachunek za prąd,
 • zablokowanego konta bankowego lub konta na platformie streamingowej. Przez manipulację w tytułach i treściach wiadomości, chcą skłonić Cię do kliknięcia w link.

Jeśli zdecydujesz się kliknąć w link, zostaniesz przekierowany na fałszywą stronę, gdzie złodzieje mogą żądać różnych danych, włączając w to:

 • numer PESEL,
 • nazwisko panieńskie matki,
 • kod do sparowania aplikacji mobilnej,
 • identyfikator klienta lub hasło do systemu bankowości internetowej,
 • szczegóły Twojej karty płatniczej.

Nigdy nie wpisuj tych danych na stronach dostępnych z linków – może to pozwolić przestępcom na wykradzenie Twoich środków!

Jeżeli na stronie z linku zostaniesz poproszony o podanie szczegółów swojej karty, włączając w to numer, kod CVV2 i datę ważności, a następnie o zatwierdzenie kodem autoryzacyjnym, zatrzymaj się! Udostępnienie tych informacji pozwoli złodziejom na dodanie Twojej karty do systemów płatności mobilnych takich jak Google Pay czy Apple Pay, umożliwiając im dokonywanie płatności w Twoim imieniu w różnych miejscach lub online.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]