Papierosy tylko na receptę? Pierwszy kraj zakazuje palenia. Polska też nad tym myśli

Europa zacieśnia restrykcje wobec produktów tytoniowych. Firma Marlboro zdecydowała się zaprzestać produkcji papierosów, a jeden z krajów planuje całkowite zniesienie ich sprzedaży i używania. Dodatkowo, niektóre sieci detaliczne zamierzają z własnej inicjatywy zakończyć sprzedaż tych produktów w pewnych regionach. Polska również zamierza zaostrzyć przepisy.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Holandia wprowadzi przełomowe działania

Już 1 lipca 2024 roku, Holandia wprowadzi zakaz sprzedaży papierosów, obejmując tym samym 6,5 tys. placówek handlowych. Stopniowo, zakaz ma pokryć cały kraj, z wyjątkiem wyznaczonych punktów dla osób uzależnionych.

Co więcej, istnieją spekulacje, że zakup tytoniu będzie wymagał odpowiedniego zaświadczenia medycznego. Tym samym, kraj ten stawia na wyeliminowanie możliwości zakupu papierosów przez nowe pokolenia.

Unijna Walka z Nikotynizmem

Inne kraje także zamierzają podążyć drogą wyznaczoną przez Holandię, aspirując do uzyskania statusu „kraju wolnego od tytoniu” – zdefiniowanego jako taki, gdzie jedynie 5 proc. obywateli jest uzależnionych. Szwecja jest bliska osiągnięcia tego statusu w 2024 roku, zwracając się ku alternatywnym formom konsumpcji tytoniu, takim jak snus. Z kolei Wielka Brytania planuje zredukować liczbę palaczy do 5 proc. do roku 2030.

Warto zauważyć, że niektóre sieci handlowe w USA i Europie również wdrażają własne zakazy. Lidl zamierza zakończyć sprzedaż papierosów w Danii do 2028 roku, a możliwe, że ta decyzja zostanie rozszerzona na całą Unię Europejską.

Sprawozdanie UE z 2013 roku wskazuje, że 17 państw członkowskich wprowadziło już kompleksowe przepisy antynikotynowe. Najbardziej rygorystyczne ograniczenia obowiązują w krajach takich jak Irlandia, Grecja, czy Hiszpania, gdzie zakazy obejmują publiczne miejsca zamknięte, transport oraz miejsca pracy, z kilkoma wyjątkami.

Polska też chce zmian

Badania CBOS oraz raporty WHO sugerują, że w Polsce palenie jest nadal powszechne, obejmujące prawie 8 milionów osób, z największym odsetkiem wśród grupy wiekowej 40-49 lat. Mimo że trend palenia wydaje się maleć wolniej niż w innych krajach UE, Polska rozważa wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących palenia, aby przyspieszyć proces.

Obecnie, polityka antytytoniowa skoncentrowała się głównie na ograniczeniach miejsca palenia oraz edukacji o szkodliwości palenia. Dyskusja na temat dalszych restrykcji, w tym potencjalny zakaz palenia na balkonach, jest w toku. Jednak Polska planuje zaostrzyć regulacje dotyczące wieku, od którego będzie możliwa sprzedaż papierosów, podnosząc go do 21 lat. To krok w kierunku ograniczenia dostępu do tytoniu wśród młodszej populacji, stanowiący część szerszego globalnego ruchu ku zdrowszej przyszłości bez dymu tytoniowego.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]