Błąd bankomatu może uczynić cię złodziejem w oczach prawa

Od września wdrażany jest nowy system zabezpieczający banknoty w bankomatach przed kradzieżą. Eksperci, banki oraz operatorzy bankomatów dostrzegają trudności związane z jego wprowadzeniem. Klientom zaleca się ostrożność: jeśli dostaną banknot z oznaczeniem tego systemu, powinni go natychmiast wymienić.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Od 23 września, zgodnie z nowymi przepisami MSWiA, 40% polskich bankomatów będzie musiało mieć zainstalowany system IBNS. Jego główna funkcja polega na detekcji prób włamań i oznaczaniu banknotów trwałą farbą, co uniemożliwia ich późniejszy obrót.

Wprowadzenie IBNS niesie za sobą wiele wyzwań dla sektora. Koszty związane z tym systemem są ogromne, co może obciążyć operatorów setkami milionów złotych. Dodatkowo niektóre bankomaty mogą zostać wyłączone z obiegu, a proces certyfikacji systemu może napotykać przeszkody.

Według informacji z Business Insider, nie wszyscy operatorzy widzą potrzebę wprowadzenia IBNS, argumentując, że aktualne metody ochrony są wystarczające.

Dla klientów system niesie również pewne konsekwencje. Możliwe jest, że bankomat przez pomyłkę wyda oznaczone banknoty. Takie banknoty nie będą honorowane w obrocie, ale można je wymienić w NBP.

Jeśli ktoś próbuje płacić banknotem oznaczonym specjalną farbą, może to wywołać podejrzenie, że pochodzi on z kradzieży. Jeśli taki banknot zostanie wydany przez bankomat, warto jak najszybciej skontaktować się z bankiem – to może świadczyć o błędzie lub próbie włamania do maszyny.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]