Bloki pod lupą: ogromne kary finansowe dla nieświadomych mieszkańców

Nieodpowiednie sortowanie odpadów przez niektórych mieszkańców może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych dla całej społeczności mieszkańców. Przypadek z warszawskiego osiedla Imielin, gdzie nałożono karę 90 tys. zł na wspólnotę mieszkaniową, stanowi jaskrawy przykład tego ryzyka.

Fot. Kraków w Pigułce

W świetle nowych regulacji, od 2025 roku samorządy muszą przekazać do recyklingu 55% odpadów. Chociaż celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców, pojawia się refleksja, czy kary są najlepszym rozwiązaniem. Zamiast tego obowiązują kary zbiorowe.

Eksperci z branży odpadowej podkreślają wagę edukacji w recyklingu. Argumentują, że kary mogą wywołać opór, podczas gdy kampanie informacyjne i szkolenia mogą skutkować trwałą zmianą w postawach ludzi.

Osiedle pod presją medialną

Okoliczności wokół osiedla Imielin, szeroko omawiane w mediach, nie są jednostkowym przypadkiem. Co więcej, spółdzielnia nie zgadza się na uiszczenie kary. Wspólnota wniosła odwołanie w tej sprawie. – Nie uiściliśmy kary i nie planujemy tego robić – stwierdził Rafał Januszkiewicz, prezes Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej Imielin, cytowany przez „Puls Biznesu”. Wciąż jest niejasne, co stanie się w przypadku, gdy kara będzie musiała zostać opłacona. Mieszkańcy obawiają się, że koszty zostaną rozłożone na wszystkich, niezależnie od tego, czy dbali o segregację odpadów.

Ciekawą inicjatywą wykazał się Ciechanów, wprowadzając w 2020 roku specjalne pojemniki na śmieci, które otwierane są kodem QR przypisanym do określonego mieszkania. Dzięki temu na początku odnotowano 10% segregacji, ale rok później wskaźnik ten wzrósł do 98%.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]