Masz problemy z zasypianiem? Absolutnie nie rób tych rzeczy przed snem

Wielu z nas cierpi na problemy z zaśnięciem. Przyczyn takiego zjawiska jest wiele, a prym wiodą stres, niezdrowy tryb życia oraz niewłaściwa higiena snu. Aby poprawić tą ostatnią, należy unikać niektórych działań w swojej wieczornej rutynie

Fot. Pixabay

Problemy ze snem nie należą do najprzyjemniejszych, a w ekstremalnych sytuacjach mogą wręcz dotkliwie odbić się na naszym zdrowiu. Aby zadbać o higienę snu należy pamiętać o kilku niezwykle ważnych kwestiach. Pierwszą z nich, którą wskazują eksperci, jest zmuszanie się do snu, które okazuje się najgorszą z opcji. Pozostanie w łóżku i wyczekiwanie zaśnięcia przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego.

Podobnie jest w sytuacji obudzenia się w środku nocy. Jeżeli nie uda nam się zasnąć w przeciągu 15-20 minut warto wstać i zająć się czymś relaksującym. Może to być czytanie książki lub rysowanie. Ważne jest aby wybrać czynność która nas trochę zmęczy ale nie zmusi naszego mózgu do wytężonej aktywności.

Przede wszystkim należy jednak omijać zaglądania w telefon lub oglądania telewizji. Urządzenia cyfrowe emitują bowiem niebieskie światło, które stymuluje obszar mózgu odpowiedzialny za stan pobudzenia. Nie należy zatem korzystać z komputera, smartphona, tabletu ani telewizora co najmniej godzinę przed snem.

Wieczór również nie jest najlepszą porą na ćwiczenia. Choć mogłoby się wydawać, że ćwiczenia nas zmęczą przez co zaczniemy być bardziej senni. Jednak wiele popularnych ćwiczeń pobudzi nas do działania, zamiast wyciszyć i odprężyć. Za najlepszą porę na ćwiczenia uważa się późne popołudnie. Ponadto przed snem nie zaleca się pić dużej ilości płynów. Zwykle dwie godziny przed pójściem spać powinniśmy wypić ostatnią szklankę wody. Związane jest to oczywiście z nocną potrzebą wstania do toalety. Warto również zaopatrzyć się w zaciemnione lampki z żółtym światłem, aby w sytuacji nocnego pójścia za potrzebą, ostre światło nie wybudziło nas całkowicie.

Oczywistym jest aby unikać picia kawy przed snem (dowiedziono nawet, że kofeina wykazuje działanie silnie stymulujące przez sześć godzin od jej spożycia). U niektórych osób pobudzająco będzie działała także mocna, czarna herbata. Ponadto ważnym jest aby unikać spożycia alkoholu późnym wieczorem. Regularne spożywanie alkoholu może wpływać na jakość snu, powodując uczucie zmęczenia i ospałości. Dzieje się tak dlatego, że picie zakłóca cykl snu. Niektórym osobom początkowo może wydawać się, że alkohol pomaga im zasnąć. Jednak w rzeczywistości, pogarsza on jakość snu – ten staje się płytszy, a my rano czujemy się nie wyspali i zmęczeni. Jedno z badań wykazało, że spożycie dwóch porcji alkoholu dziennie w przypadku mężczyzn lub jednej porcji dziennie w przypadku kobiet pogarsza jakość snu o ponad 20 procent.

Ostatnią rzeczą na liście jest kwestia kolacji. Powinno się nie spożywać posiłku później niż 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. Należy również unikać ciężkich dań, pikantnych i kwaśnych potraw oraz produktów wysokobiałkowych. Z drugiej jednak strony nie należy kłaść się spać głodnym, wtedy również możemy spodziewać się trudności z zaśnięciem.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]